Yahoo, më të sigurtë

29/12/2015 - 19:31

Yahoo është kompania e fundit teknologjike që ka premtuar se do të njoftojë përdoruesit e saj nëse mendon se llogaritë e tyre janë bërë pre e ndonjë sulmi nga “aktorë të sponsorizuar nga shtetet” apo hakerë që punojnë për qeveritë.

“Yahoo do t’ju njoftojë nëse kemi dyshime të forta se llogaria juaj është bërë cak i ndonjë sulmi nga aktorë të sponsorizuar nga shtetet”, shkruan Bob Lord, shef i sigurisë në Yahoo në një postim në blogun e kompanisë.

Pasi Yahoo t’ju vejë në dijeni se mund të jeni sulmuar, do t’ju kërkojë që të verifikoni llogarinë tuaj në dy hapa, të ndryshoni fjalëkalimin duke ju sugjeruar që të jetë më i fortë apo edhe të përditësoni të dhënat tuaja.

Kjo lëvizje e Yahoo-s vjen vetëm dy muaj pas Facebook e cila njoftoi për marrjen e masave të njëjta në rast se ka dyshime për sulm ndaj llogarive të përdoruesve, ndërsa Google këtë gjë e ka nga qershori i vitit 2012.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.