Zbret në nivelet e 2007, shitja e kompjuterave

13/01/2016 - 21:38

Tregu botëror i kompjuetarëve, pavarësisht publikimit të sistemit të ri operativ, Windows 10, nuk pritet të marrë veten. Përkundrazi zbret nën shifrën e 300 milionë pajisjeve të shitura.

Në 2015, shitjen sipas analistëve të Idc, kanë regjistruar një rënie prej 10.4% duke u ndalur në kuotën e 276.2 milionë njësive. Bëhet fjalë për nivelin më të ulët që ka qënë në vitin 2007, vit në të cilin u shitën 270.5 milionë kompjutera. Tkurrja dyshifrore në fakt shënon një rekord të ri, ndërsa deri tani e dhëna më e keqe ka qënë ajo e 2013, me - 9.8 %.

Janë tre faktorë që rëndojnë mbi të, sipas ekspertëve: ngadalësimi i ekonomisë kineze, dollari i fortë që i ka bërë kompjuterët më të kushtueshmit në Europë, dhe rritja e paevitueshme e smartphone dhe tabletëve.

Kritikat pozitive për kompjuterat e lançuar gjatë 2015, nuk kanë shërbyer për të ndryshuar trendin, kjo edhe për shkak të ciklit të gjatë të jetës që ka një pajisje. Tregu nuk i është përgjigjur ende as sistemeve të reja operative, në veçanti Windows 10 të Microsoft.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q