Zoom sfidon Tik Tok, miliona shkarkime

11/05/2020 - 18:43

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Sipas analistëve të Sensor Tower, në prill ishte aplikacioni më i shkarkuar në të gjithë botën, duke tejkaluar aplikacionin TikTok.

Ndër shënimet e reja, aplikacioni indian për gjurmimin e koronavirusit u rendit i shtati.

Shkarkimet e Zoom nga dyqanet e App Store për iPhone dhe iPad dhe Google Play për pajisjet Android preku 131 milionë, 60 herë më shumë sesa në prill 2019.

Pothuaj 18,2% e shkarkimeve gjithsej ndodhën në Indi, dhe 14,3% në SH.B.A.

TikTok kinez u rendit i dyti me 107 milion shkarkime (2.5 herë më shumë se një vit më parë), nga të cilat 22% në Indi dhe 9.4% në SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q