Zoom sfidon Tik Tok, miliona shkarkime

11/05/2020 - 18:43

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Sipas analistëve të Sensor Tower, në prill ishte aplikacioni më i shkarkuar në të gjithë botën, duke tejkaluar aplikacionin TikTok.

Ndër shënimet e reja, aplikacioni indian për gjurmimin e koronavirusit u rendit i shtati.

Shkarkimet e Zoom nga dyqanet e App Store për iPhone dhe iPad dhe Google Play për pajisjet Android preku 131 milionë, 60 herë më shumë sesa në prill 2019.

Pothuaj 18,2% e shkarkimeve gjithsej ndodhën në Indi, dhe 14,3% në SH.B.A.

TikTok kinez u rendit i dyti me 107 milion shkarkime (2.5 herë më shumë se një vit më parë), nga të cilat 22% në Indi dhe 9.4% në SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.