TEKNOLOGJI

 • Keni probleme me baterinë? Fshini aplikacionin e Facebook

  03/02/2016 - 18:37
  Përdoruesit e Android mund të rrisin jetëgjatësinë e baterisë së tyre deri në 20% vetëm nëse fshijnë aplikacionin e Facebook nga telefoni i tyre. Facebook është aplikacioni që përdoret më së shumti...
 • Microsoft blen SwiftKey

  03/02/2016 - 17:52
  Microsoft investon në inteligjencën artificiale duke blerë SwiftKey, programin që ka krijuar tastierën “parashikuese” për smartphone, të përdorur nga 300 milionë përdorues në të gjithë botën. Ajo ka...
 • Snapchat, gjeni më lehtë miqtë tuaj

  02/02/2016 - 17:13
  Përdoruesit e Snapchatit do të gëzohen nga ky lajm. Deri më tani procedura për të gjetur një mik ishte e komplikuar, por kompania ka vendosur t'a lehtësojë këtë procedurë. Snapchat ka lëshuar një...
 • WhatsApp 1 miliardë përdorues në muaj

  02/02/2016 - 16:57
  Në 2014, Facebook të paguante më shumë se 19 miliardë dollarë për të blerë WhatsApp-in. Multiplatforma e shërbimit të mesazheve, WhatsApp, ka kaluar tashmë numrin e një miliardë përdoruesve aktivë në...
 • Galaxy S7 prezantohet më 21 shkurt

  01/02/2016 - 19:47
  Pak ditë më parë rrjete të ndryshme online kanë shpërndarë foto të pajisjes së re të Samsungut, ndërsa kompania koreano-jugore njofton zyrtarisht datën kur do të prezantohet telefoni i ri. Në një...
 • Mercedesi i parë bëhet 130 vjeç

  01/02/2016 - 19:22
  E njohur si bërthama e “perandorisë automobilistike gjermane”, e Carl Benz, është prezantuar për herë të parë në 29 janar 1886. Kjo është makina e parë me motor me diegie të brendshme. Bëhet fjalë...
 • Facebook, tani edhe video direkte

  31/01/2016 - 18:44
  Edhe Facebook po punon seriozisht për videot direkte ‘in streaming’, pasi me pothuajse 1 miliardë e 600 milionë përdorues po tremb seriozisht rivalët më të vegjël si Periscope apo Meerkat. Rrjeti...
 • iPhone tanimë do të karikohet në distancë

  30/01/2016 - 22:00
  Pas tërheqjes së karikuesve në Europë, Apple bën të ditur teknologjinë e tij të re, atë të ushqimit të baterisë së iPhone dhe iPad pa kabllo. Tregtimi i këtij lloj karikimi mund të nisë që në 2017....
 • Apple tërheq karikuesit në Europë

  29/01/2016 - 22:00
  Apple vendosi të tërheqi vullnetarisht miliona karikues, të shitur kryesisht në Europë, pas raportimit të një serie incidentesh elektrike të shkaktuara nga këta karikues. Në një deklaratë publike,...
 • Së shpejti, jeta jonë LIVE në Facebook

  29/01/2016 - 09:38
  Përdoruesit e iPhone-ëve tashmë mund të transmetojnë video live nga Facebook-u me funksionin e ri “Livestream”. Facebook-u filloi testimin e këtij funksioni me një numër të limituar përdoruesish në...
 • Apple prezanton në mars iPad-in e ri

  28/01/2016 - 22:13
  Behet e ditur se Apple përveç mini-iPhone, i cili do të quhet “5se”, në muajin mars do të prezantojë edhe një iPad të ri. “9to5Mac” bën të ditur se iPad i ri do të quhet Air 3, ndërsa do të ketë një...
 • Cortana kujton premtimet

  27/01/2016 - 19:29
  Cortana do të na kujtojë premtimet që kemi dhënë në email. Asistenti zanor i Microsoft do të kontrollojë postën tonë elektronike, duke kërkuar fjalët që kanë të bëjnë me punën tonë deri në fund të...
 • Ndërrojeni menjëherë fjalëkalimin tuaj nëse ndodhet në këtë listë

  27/01/2016 - 10:16
  Kompania për menaxhimin e fjalëkalimeve “SplashData” ka publikuar listën e saj vjetore me fjalëkalimet më të zakonshme të vitit 2015. Këto fjalëkalime, përveçse janë më të përdorurat të vitit që lamë...
 • Ndahet nga jeta babai i Inteligjencës Artificiale

  26/01/2016 - 20:17
  Marvin Minsky, një prej pionerëve të inteligjencës artificiale ka ndërruar jetë nga hemorragjia celebrale në moshën 88-vjeçare. Matematicieni dhe shkencëtari kompjuterik ishte një nga ekspertët më...
 • Robotët janë rrugës…

  26/01/2016 - 20:07
  Jeni gati që të bashkëjetoni me një robot? Me 1.2 miliardë dollarë të shpenzuara në investime, 1.9 të tjera në transaksione mes gjigantëve të teknologjisë. 2015-ta ishte një vit i artë për robotikën...
 • iPhone 8, i pari telefon me ekran OLED

  25/01/2016 - 18:30
  Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan. Sipas Reutersit,...
 • Mimicker Alarm ja si ju zgjon

  25/01/2016 - 18:22
  Quhet Mimicker Alarm dhe është një zile dixhitale që shfrytëzon një mënyrë të veçantë për të zgjuar gjumashët. Përveç alarmit të zakonshëm, të jep mundësinë të zgjedhësh tre lojëra brenda një kohe...

Pages