Forcat Ajrore izraelite kanë filluar një “valë të gjerë sulmesh” në Liban.

Lajmi u bë i ditur nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit.

Media shtetërore libaneze dhe media në pronësi të Hezbollahut raportuan për sulme ajrore në disa qytete në Libanin jugor, duke përfshirë Aadchit, Souaneh dhe Chehabiya.

Sulmet izraelite pasojnë një sulm të mëparshëm me raketa në qytetin verior izraelit të Safed, për të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se e kishte origjinën nga territori libanez.