Qirici: Në janar do të krijohet një korridor sigurie në portin e Durrësit (VIDEO)

Postuar: 04/01/2018 - 18:14

Autoriteti Portual në Durrës ka vendosur që prej muajve të parë të vitit 2018, të ripozicionohet territori në dispozicion të skanerit në portin më të madh në vend.  

Kjo masë është marrë pas shumë problematikave me të cilat përballet biznesi, të cilat kanë penguar dhe në jo pak raste kanë paralizuar punën gjatë vitit 2017. Nga ana tjetër, APD kërkon që përmes këtij ndryshimi të krijohet një korridor i sigurt për përpunimin e kamionëve.

Artjan Qirici, kreu i APD-së, në një intervistë për DurrësLajm tha se skanimi i detyrueshëm i të gjithë mjeteve ka krijuar jo pak radhë në përpunimin e kamionëve që nisen me mallra eksporti drejt Italisë e vendeve të Evropës. Për shkak të amullisë dhe vonesave të krijuara, në jo pak raste, përpunimi i këtyre mjeteve në port bllokohet, shumë prej tyre mbeten pa u imbarkuar, ndërkohë që biznesi ankohet për vonesat në mos plotësimin e afateve kontraktuale me palën e huaj për llogari të së cilës eksportojnë mallrat.

“Ne kemi një projekt që do ta vëmë në zbatim muajin e parë të vitit. Një shesh prej 10 mijë metra katrorë do të jetë në dispozicion të skanerit. Pas tij do të vendosim një korridor të posaçëm për kamionët që shkojnë për eksport, sepse duam të shmangim radhët që krijohen”,- tha Qirici.  

Mungesa e një korridori të survejuar mirë për të lidhur skanerin me terminalin e trageteve në Durrës ka bërë që shoferët pasi dalin nga skanimi dhe vazhdojnë rrugën drejt terminalit të bëjnë mjaft gafa të rënda, që shoqërohen me pasoja për pronarët e bizneseve.

Shoferët e disa kamionëve, pas kontrollit në skaner të mallit kanë tentuar e kanë realizuar jo pak herë të fshehin drogë në kabinat e këtyre mjeteve apo të ndërrojnë karroceritë e kamionave dhe targat e mjeteve për të transportuar lëndën narkotike.

Krijimi i një korridori të tillë sigurie është mjaft i nevojshëm për bizneset e rregullta, të cilët evitojnë të paguajnë në kurriz të tyre gabimet e shoferëve dhe prishjen e imazhit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kthjellime dhe vranësira kalimtare vijojnë sot deri vonë pasdite kur pritet fuqizim i përkohshëm i vranësirave duke sjellë shira të do

   Nga Gëzim Kabashi

Elvis Hidri nuk jeton më.

Një sëmundje e rëndë e mori në pak javë.

   Audiopërgjimi i pretenduar mes Albert Veliut dhe vëllait të Ministrit të Brendshëm është dërguar për ekspertim në Itali.

   Delegacioni i nivelit të lartë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, i cili përbëhet prej Presidentit të saj George Tsereteli dhe Sekr

   Bashkia e Durrësit i është bashkuar nismës kombëtare “Të pastrojmë Shqipërinë ” organizuar nga Green Line Albania në bashkëpunim të ng

Drejtuesit e Autoritetit Portual Durrës dhe Autoritetit Portual të Rijekës (Kroaci) nënshkruan sot në mesditë një Memorandum Mirëkuptimi,

   Policia italiane ka ndërmarrë një operacion anti-drogë të koduar ‘Turizmi i madh’ mes Sardenjës dhe Lombardisë, ndërsa janë arrestuar

Me 26 maj opozita do të protestojë në Tiranë kundër qeverisë aktuale çka ka bërë që Policia e Shtetit të ndërmarrë një sërë masash.

Teksa jemi në prag të sezonit turistik, Sektori i Policisë Rrugore të Durrësit iu ka dhënë alarmin e kuq të gjithë institucione