"Dorëzohen" fermerët e Durrësit, Erzeni u rrëmben gjithçka! Protestojnë para bashkisë për zgjidhje (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 15:25

"Na lëshuan ujin në orën 10 paradite dje e na mbytën e na prishën gjithçfarë kishim. Prodhimet bujqësore që janë jeta jonë , buka e përditshme e familjes, na u shkatërruan të gjitha, edhe bari për bagëtinë së bashku me prodhimet tona. Erzeni doli nga shtrati se hapën rezervuarin e Bovillës e na përmbytën, të na gjejnë zgjidhje!"

Më këto thirrje, dolën para bashkisë banorë të fshatrave nga tre njësi administrative të Durrësit, Ishmit, Katundit të Ri dhe Sukthit. Banorët thanë se uji u ka hyrë nëpër shtëpi ndërsa në tokat me prodhimet bujësore uji shkoi mbi një metër.

Ata kërkuan takim me kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako për të gjetur zgjidhje të problemit të tyre. Një ditë më parë Erzeni përmbyti dhjetëra hektarë tokë nga Ishmi e deri në Shijak, ku 20 banesa në lagjen Erzen përfunduan nën ujë.

Dëmet më të madha janë bërë në tokat e mbjella me prodhime bujqësore të cilat tani ishin në lulëzim dhe një përmbytje si kjo i ka bërë fermerët të dorëzohen.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar pasditen e sotme në sensin për në kryeqytet.

Reshjet e shiut do të na shoqërojnë jo vetëm në ditet e mbetura të majit, por edhe përgjatë qershorit.

Versioni i gazetarit Jetmir Olldashi hedh poshtë si të rremë versionin e “Dëshmitarit X”, Albert Veliu, i njohur si ‘Babalja’, për audiop

Fabio Dukagjini, i riu që u shpëtua nga Policia pasi ra në kanionet e Shpellës së Pëllumbasit, ka dhënë dëshminë e tij për momentin fatal

   Në Olimpiadën mbarëkombëtare të matematikës, që sapo ka përfunduar në qytetin e Beratit nxënësi durrsak Tedi Kallço është shpallur fit

   Këtë të dielë në territorin e Shqipërisë pritet të ketë një situatë të ndryshe nga dita që lamë pas.

   Javën e kaluar, në rubrikën tonë të emigracionit u ofruam sugjerime se si të përgatiteni për intervistën për vizën e emigrantit.

 Një sërë tërmetesh goditën vendin tonë gjatë mbrëmjes së djeshme.

   Policia Rrugore e Tiranës u ka bërë apel të gjithë përdoruesve të makinave që të mos konsumojnë alkool kur janë në timon pasi destinan

   Vlora gjatë natës është tronditur nga një tërmet i fuqishëm, i cili ka terrorizuar banorët.