"Dorëzohen" fermerët e Durrësit, Erzeni u rrëmben gjithçka! Protestojnë para bashkisë për zgjidhje (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 15:25

"Na lëshuan ujin në orën 10 paradite dje e na mbytën e na prishën gjithçfarë kishim. Prodhimet bujqësore që janë jeta jonë , buka e përditshme e familjes, na u shkatërruan të gjitha, edhe bari për bagëtinë së bashku me prodhimet tona. Erzeni doli nga shtrati se hapën rezervuarin e Bovillës e na përmbytën, të na gjejnë zgjidhje!"

Më këto thirrje, dolën para bashkisë banorë të fshatrave nga tre njësi administrative të Durrësit, Ishmit, Katundit të Ri dhe Sukthit. Banorët thanë se uji u ka hyrë nëpër shtëpi ndërsa në tokat me prodhimet bujësore uji shkoi mbi një metër.

Ata kërkuan takim me kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako për të gjetur zgjidhje të problemit të tyre. Një ditë më parë Erzeni përmbyti dhjetëra hektarë tokë nga Ishmi e deri në Shijak, ku 20 banesa në lagjen Erzen përfunduan nën ujë.

Dëmet më të madha janë bërë në tokat e mbjella me prodhime bujqësore të cilat tani ishin në lulëzim dhe një përmbytje si kjo i ka bërë fermerët të dorëzohen.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.

Një tjetër prokurore ka kaluar me sukses në sitën e Vettingut.

Prokurori i rrethit gjyqësor Tiranë, Arben Nela, njëherazi kandidat për Këshillin ë Lartë të Prokurorisë, do të përballet këtë të mërkurë

Pasagjerët e një avioni të nisur nga Tirana me destinacion Milanon, kanë përjetuar momente ankthi dhe paniku.

Vetëm pak ditë pasi shorti elektronik i gjykatës së Apelit Tiranë, përzgjodhi Shkëlqim Mustafa si gjyqtarin për të gjykuar kërkesën e ape

Kthjellimet dhe vranësirat kalimtare dominojnë motin gjatë pjesës së parë të ditës.

Nga koha kur iu rikthye sistemit të drejtësisë, deri sa doli para Vettingut, Artan Zeneli, gjyqtar i Gjykatës së Lartë, ka shtuar gati dy