Sorollatjet në aeroporte/ Aviacioni Civil kërkesë Italisë: Ndëshkoni kompanitë abuzuese

Postuar: 22/07/2018 - 22:13

Autoriteti i Aviacionit Civil i ka kërkuar institucionit homolog në Itali që të marrë masa ndaj kompanive ajrore që ofrojnë shërbime në Tiranë.

Bëhet fjalë për dy kompanitë ajrore të licencuara nga pala italiane që operojnë në vendin tonë dhe që kanë një performancë negative sa i përket vonesave në fluturim si dhe anulimit të tyre.

Për këtë qëllim, Autoriteti i Aviacionit Civil ka depozituar edhe pranë Komisionit Evropian një informacion të detajuar lidhur me rastet kur kompanitë ajrore që kanë një veprimtari jo korrekte në respektim të të drejtave të qytetareve.

Në aeroportin “Nënë Tereza” kryesisht gjatë periudhës së sezonit turistik vonesat në fluturim drejt destinacionave të Italisë janë bërë shqetësuese, pasi kompanitë nuk kanë kapacitet për t’ju përgjigjur fluksit të pasagjerëve.

Nga ana tjetër janë me qindra rastet kur anulimet apo vonesat kanë shkaktuar edhe kosto, por kompanitë të cilat duhet t’ua kthejnë paratë qytetarëve. Vetëm gjatë vitit 2018 janë mbi 200 pasagjerë që kanë marrë 50 mijë euro nga kompanitë ajrore për shkak të vonesave.

Në bazë të rregullores evropiane për çdo vonesë mbi 3 orë apo anulim, pasagjeri duhet të kompensohet me 250 euro.

Ndaj në çdo rast të vonesës së fluturimit duhet të ruani biletën me qëllim plotësimin e procedurës për efekt kompensimi.

Sipas të dhënave nga Aviacioni Civil, pritet që në 2018-n në Evropë me rritjen e numrit të pasagjerëve në mbi 1 miliardë, të kapet edhe një rekord i ri ku vonesat e fluturimeve vetëm për shkak të kapacitetit aktual të menaxhimit të trafikut ajror të arrijë në 14.3 milion minuta, e barabartë me plot 27 vjet. /Vizion +/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria do të mbetet në kushtet e kthjellimeve dhe vranësirave të herëpashershme.

   O zot pse më dënove kaq shumë. Do më mungosh shumë zemra ime”.

   Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje.

Ambasada shqiptare përmes një deklarate për shtyp ka shprehur ngushëllimet të afërmve të dy qytetarëve shqiptarë që kanë humbur jetën në

   Furtuna dhe shiu që ka pushuar kryeqytetin pasditen e sotme nuk kanë kaluar pa pasoja.

   Duket se moti sot dhe nesër (e enjte) do të sjellë surpriza, pasi do të shoqërohet jo vetëm me ulje të temperaturave, por edhe reshje

Mbrëmjen e 14 gushtit, qindra e qindra besimtarë orthodhoksë, por jo vetëm, kanë shkuar për të kaluar natën në mjediset e Manastitit të S

Në familjen Marku, (gjyshi nga e ëma) janë hapur dyert e mortit, ku të afërmit e Marjusit presin ngushëllime për humbjen e 22-vjeçarit në

Familja Djerri është ndër shijaksit e parë, të cilët për një jetë më të mirë u larguan me eskodin e vitit '91 drejt italisë.

Marjus Djerri është 22-vjeçari nga Shijaku i cili humbi jetën në aksidentin tragjik në urën e Xhenovas në Itali.