Protesta të dhunshme në Shkup, 7 policë dhe 25 protestues të lënduar

Postuar: 18/06/2018 - 08:56

Bilanc negativ nga protesta e djeshme në Manastir të Shkupit, për emrin e ri të Maqedonisë.

7 policë dhe 25 protestues janë lënduar rëndë gjatë protestës së dhunshme, para Kuvendit, ku kundërshtarët e emrit të ri donin të hynin me forcë në ambientet e parlamentit.

Në njoftimin e Ministrisë së Brendshme thuhet se demonstruesit kanë përdorur dhunë në protestë.

“Gjatë protestës së mbajtur mbrëmë para Kuvendit, një pjesë e demonstruesve kanë përdorur mjete spërkatëse dhe me dhunë kanë rrëzuar barrikadat policore, duke tentuar me dhunë për të hyrë në Kuvend. Me qëllim të mos eskalimit të situatës, policia ka përdorur gaz lotësjellës në përputhje me procedurat dhe rregullat e saj për mbrojtje dhe siguri”, njofton MPB.

Në krye të protestave kundër emrit ka qenë lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Protestat në Shkup filluan ditën e djeshme pas firmosjes së marrëveshjes me Greqinë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Kreshnik Bekteshi tha se Maqedonia nuk ka marrë ende vendim nëse do të vendosë masë reciprociteti,

Delegacioni kosovar i kryesuar nga presidenti Hashim Thaçi është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Një aksident tragjik ndodhi mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane në Dunningen, i cili mori jetën e tre shtetasve kosovarë. Valon

Një tërmet me magnitudë 4.2 ballë i shkallës Rihter është regjistruar në orën 09.49 të mëngjesit të sotëm në Janinë, sipas vlerësimit par

Shefi i Grupit Parlamentar të partisë opozitare “Dveri”, në Kuvendin e  Serbisë, Boshko Obradoviq, tha sot se procesi i zgjidhjes së çësh

   Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar sot në Paris me homologun e tij francez, Emanuel Macron.

   Një tragjedi e vërtetë ka ndodhur për një familje britanike, e cila kishte zgjedhur Greqinë për të pushuar këtë vit, por teksa duhej t

Në kryeqytetin e Serbisë, në Beograd, është mbajtur konferenca për media e organizuar nga Nikola Sandulovuc, kryetar i Partisë Republikan

   Pas Athinës, edhe Shkupi zbulon përpjekje destabilizuese të Moskës për të penguar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.