Temperatura përvëluese javën e fundit të qershorit, aktivizohet niveli 3

24/06/2019 - 11:45

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius. Nëse regjistrohen vlera të tilla, do të jenë temperaturat më të larta për muajin qershor. Ditën e enjte dhe të premte pritet që të kulmojnë në vlerat ekstremale, të paktën 40 gradë Celsius.

Veriu i Francës do të jetë më i prekuri nga kjo valë e të nxehtit, përfshirë edhe Parisin, raporton BBC. Autoritetet franceze kanë marrë masa për të përballuar këto temperatura të larta. Pishinat publike do të qëndrojnë të hapura dhe është hartuar një plan për të shpërndarë ujë në zona të caktuara, duke u ardhur veçanërisht në ndihmë të moshuarve dhe shtresave në nevojë.

Meteorologët thonë se temperaturat 40 gradë Celsius do të ndihen si 47 gradë në kryeqytet. Një valë të tillë nxehtësie Franca e ka përjetuar në gusht të vitit 2003, kur humbën jetën gati 15 mijë njerëz. Parisi ka aktivizuar nivelin 3, që nënkupton nxehtësi ekstreme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, gjatë një interviste ne emisionin “Opinion”, Ministrja e Shëndetësisë Og

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas përfundimit të mbledhjes 4-orëshe të Këshillit Politi

Durrësi e ka humbur vendin e dytë pas kryeqytetit përsa i përket rëndësisë që qyteti bregdetar ka në rritjen ekonomike në shkallë vendi.

Pas nismës nga qeveria në lidhje me përgjimet nga policia pa autorizimin e prokurorit, ka reaguar Komitetit Shqiptar i Helsinkit

"Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit" stacionin e radhës për firmosjen e peticionit e ka pasur në Lushnje.

Mjeku Pëllumb Pipero, i cili i bë shumë popullor gjatë pandemisë nga koronavirusi, me këshillat që jepte për qytetarët është shpallur “Qy

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin "Ditë e Re" në RTV Ora, drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar vështirësitë me

Prokuroria e Tiranës ka thirur sot në pyetje tre specialistët e Institutit të Ndërtimit, që përpiluan akt-ekspertizën dhe dolën në konklu

Në mbledhjen e nesërme që do zhvillojë Këshilli Bashkiak Durrës, një nga pikat kryesore është shqyrtimi dhe miratimi i projektvendimit: “