Banorët e pallatit shumëkatësh në Durrës i shkruajnë letër kryeministrit Rama, u dëmtuan rëndë nga tërmeti

21/02/2020 - 18:43

Banorët e një kompleksi pallatesh me 264 apartamente banimi, te ish-URT në Durrës, i janë drejtuar kryeministrit Edi Rama me shpresën se do të marrin zgjidhje për vlerësimin e thelluar të gjendjes së pallatit dhe përfshirjen në programin e rindërtimit.

Ndërtuesi i kompanisë “Dranova” nuk u përgjigjet. Ka deklaruar se ka falimentuar dhe nuk mund të ndërhyjë në godinat që u shkërmoqën brenda një minuti.

Në ankesë, banorët kërkojnë ekspertim të thelluar për godinën 12-katëshe të kolauduar nga bashkia në vitin 2012. Zhvendosja e detyruar i ka përballur me problematikën e qirave të larta dhe banesave larg qytetit, shkollave dhe qendrave të punës duke shtuar ndjeshëm kostot familjare.

Këta banorë e shohin të drejtën për strehim si të drejtën për të jetuar në siguri, dinjitet dhe paqe të cilat i kanë humbur tre muajt e fundit. /TCH

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesi i ditës së hënë ka nxjerrë nga izolimi i fundjavës bizneset dhe teksa me shtrëngimin e masavekundër përhapjes së CoVid-19, për n

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve.

Në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, jo vetëm në vendin tonë, por në mbarë botën, janë: mjekët, infermierët, zjarrfikësit, polic

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar një pikë në urdhrin që kufizon lëvizjet në Shqipëri në kuadër të masave për të frenuar përhapjen e

Pas mbylljes me urdhër të bashkisë, është bërë pastrimi dhe dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës.

Delegacioni Europian në Shqipëri, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 2

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpis

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka kërkuar pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Korrupsionin d

Gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiakmbajtur paraditen e sotme, është miratuar fondi i emergjencës civile të Bashkisë Durrës me vlerë 45.

Për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi, bashkia e Durrësit njofton se ka vendosur në dispozicion të qytetarëve linjën