Keshilli Bashkiak i Durrësit miraton listën e objekteve që do të prishen dhe rindërtohen në të njëjtin truall

15/07/2020 - 17:21

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar sot një tjetër mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku ka miratuar këto dy vendime të rëndësishme:

1-Vijimi i procedurave të prishjes së detyruar të 10 pallateve dhe 1 shtese anësore në qytetin e Durrësit, në zbatim të ekspertizave të thelluara të hartuara nga Instituti i Ndërtimit Tiranë, si dhe rindërtimin e objekteve të miratuar për prishje në të njëjtin truall.

2-Miratimi i prishjes së detyruar të ndërtesës së administratës të njësisë administrative Manëz, bashkia Durrës, për shkak se është dëmtuar nga fatkeqësia natyrore e datës 26 nëntor 2019 dhe përbën rrezik shumë të lartë për jetën dhe shëndetin, dhe është rekomanduar të prishet, kjo sipas aktekspertizës së thelluar e kryer nga Instituti i Ndërtimit Tiranë, si dhe miratimin për heqjen nga lista e veçantë e pronave të paluajtshme publike dhe kontabiliteti, të ndërtesës së njësisë administrative Manëz.

 Lista e objekteve për rindërtim në të njëjtin truall

1. Objekt ekzistues pallat 5kt i ndodhur në Rrugën “Aleksander Goga” nr.120, Lagja nr.18, Rajoni nr.4, zona kadastrale 8511,nr.pas 28/70 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.

2. Objekt ekzistues pallat 5kt i ndodhur në Rrugën “Aleksander Goga” nr.130, Lagja nr.18, Rajoni nr.4, zona kadastrale 8511,nr.pas 28/55 Durrës,rindërtimin në truallin ekzsitues.

3. Objekt ekzistues pallat 5kt i ndodhur në Rrugën “Mujo Ulqinaku” nr.72, Lagja nr.18, Rajoni nr.4, zona kadastrale 8511,nr.pas 19/236 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.(Ky seksjon objekti është pjesë e Zonës 2 për zhvillim)

4. Objekt ekzistues pallat 6kt i ndodhur në Rrugën “Lura” nr.1, Lagja nr.17, Rajoni nr.5, zona kadastrale 8513,nr.pas 5/256 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.

5. Objekt ekzistues pallat 5kt i ndodhur në Rrugën “Lura” nr.3, Lagja nr.17, Rajoni nr.5, zona kadastrale 8513,nr.pas 5/264 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.

6. Objekt ekzistues pallat 5kt i ndodhur në Rrugën “Ahmet Dakli” nr.15, Lagja nr.17, Rajoni nr.5, zona kadastrale 8513,nr.pas 5/333-5/261 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.

7. Objekt ekzistues pallat 6kt i ndodhur në Rrugën “Ahmet Dakli” nr.23, Lagja nr.17, Rajoni nr.5, zona kadastrale 8513,nr.pas 5/259 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.

8. Objekt ekzistues shtesë e pallatit 5kt i ndodhur në Rrugën “Ahmet Dakli” nr.5, Lagja nr.17, Rajoni nr.5, zona kadastrale 8513, nr.pas 5/461 Durrës, rindërtimin në truallin ekzsitues.(Shtesë në pjesën veriore të pallatit).

9. Pallati me nr.1062 i ndodhur në zonën kadastrale nr.8512, (6 kat) i ndodhur në Rrugën “26 Nëntori”, Lagja nr.7, Rajoni nr.2, Durrës.

10. Pallatin nr.14, zk nr.8514, me nr.pasurie 1/362 Bulevardi “Dyrrah”, Durrës.

11. Pallatin e ndërtuar nga subjekti “KASTRATI GROUP” shpk.

12. Pallati 6kt i ndodhur në zonën kadastrale nr.8512 Rruga “Milosao” Nr.1, Lagja nr.9/2, Rajoni nr.2, Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot parashikohet mot i kthjellët me temperatura të larta, ndërsa në zonat malore do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat mund të

Të gjithë pasagjerët që do fluturojnë për në Greqi nga data 17 Gusht deri më 31 Gusht, të cilët kanë një pasaportë të BE ose leje qëndrim

Për herë të dytë brenda situatës së pandemisë politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj, i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një apara

Ish-deputeti i PS-së, Fatmir Toçi, po qëndron prej më shumë se një muaj në spitalin "Shefqet Ndroqi" për t'u rikuperuar nga pasojat që i

Interpol Tirana me anë të një deklarate për mediat shprehet se janë ekstraduar drejt Italisë, 9 persona, që janë arrestuar në Shqipëri pë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj, ka postuar disa fotografi ngjethëse, për të treguar rëndësinë që ka respektimi i masave për

Qeveria ka miratuar dhënien e 5,191 pagave shtesë për punonjësit e Transportit Rrugor të Udhëtarëve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryem

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka ngritur shqetësimin për situatën në jug të vendit.

Qeveria shqiptare ka firmosur sot marrëveshjen me Fondacionin Firdeus me përfaqësues Elvis Naçin, për rindërtimin e 168 banesave individu

Një ngjarje e rëndë ndodhi mesditën e sotme në Durrës, ku një 10-vjeçar nga Kosova humbi jetën në pishinën e një kompleksi.