LSI në Durrës: Kërkojmë diferencim të taksave, nuk mund të paguajë fshati sa qyteti (VIDEO)

24/04/2018 - 16:27

Grupi i këshilltarëve të LSI-së bëri dy propozime në Këshillin Bashkiak por asnjë prej tyre nuk u mor parasysh nga bashkia. LSI propozoi uljen 30% të taksës së popullatës.

"E kërkuam që të diferencohet pagesa, për banesat e para vitit ‘93, dhe banesave të pas vitit ‘93. Këshilli propozoi që kjo taksë të unifikohej që të gjithë të paguajnë taksën njëlloj. Ne nuk jemi dakord me këtë. Ligji e ka parashikuar të lartë taksën referuese prej 67 500 lekësh të reja për metër katror. Ne kërkuam që të diferencohej taksa e të aplikohej zbritja prej 30%. Ne e mbështesim edhe propozimin e PD-së për zbritjen me 30% të taksës për bizneset që janë në njësitë administrative, në zonat rurale sepse një dyqan i vogël në periferi nuk mund të paguajë taksa njësoj si një dyqan në qendër të Durrësit. Ju kërkua bashkisë të merrte parasysh këto propozime por ata nuk pranuan e për këtë votuam kundër".

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia Rrugore e Tiranes ka vijuar pergjate fundjaves kontrollet me drager e radar ne rruget interurbane dhe urbane.

E diel, 21 tetor: Moti do të vijojë me vranësirave mesatare deri të dendura, të cilat në zonat malore do të shoqërohen m

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë zonën kodrinore në fshatin Kuraten, në zonën e Ishmit.

Eliza është 6 vjeç. Deti e mahnit, po rrallë e sheh. Vjen shpesh në qytet, për të shoqëruar të ëmën nëpër seanca gjyqësore.

Ashtu si shumë qytetarë të Durrësit që ndeshen çdo ditë me pamjen e shëmtuar që ka lënë pas ndërprerja e punimeve në sheshin “Veliera”, m

Sali Lushaj dhe bashkëshortja e tij Shpresa, kanë rrëfyer sot, për emisionin “Kjo javë” në TV “News 24”, se si e mësuan arrestimin e djal

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka uruar homologun e tij në Maqedoni për votimin e ndryshimin të emrit, një ditë më parë në parlament. 

Mbrëmjen e kaluar, persona ende të paidentifikuar, kanë hedhur dhe djegur mbeturina në zonën e Shkozetit, pranë kolegjit privat.