Sherri në portin e Durrësit, mbledhje urgjente e Komitetit të Sigurisë (VIDEO)

Postuar: 13/08/2018 - 17:00

   Skenat e rënda të konfliktit të ditëve të fundit që u shënuan në terminalin e teageteve në Durrës si rezultat i vonesave të trageteve u bënë shkak për mbledhjen emergjente të Komitetit të Sigurisë në portin e Durrësit ditën e sotme,  në prani edhe të Prefektit të Qarkut, z.Roland Nasto.

Kreu Ekzekutiv i APD-së, Afrim Bakaj dhe prefekti pohuan se institucionet duhet të bashkepunojnë për të shmangur ankesat e pasagjerëve. Nasto tha se lidhur me incidentin e regjistruar më datë 11 gusht, në sheshin e trageteve në Portin e Durrësit ka filluar procedimi penal.

“Raste të tilla nuk duhet të tolerohen brenda territorit të Portit të Durrësit, ndaj marrë shkas nga ky rast, ju kërkoj angazhim maksimal duke nisur nga Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit, Kapitenerisë, Forcës së Sigurisë Portale dhe operatorëve privat, shërbim sa më dinjitoz dhe qytetar nga punonjësit dhe shmangie të vonesave nga Agjencitë lundruese”, tha Bakaj.

“Pasagjerët po trajtohen si skllevër. Në portin e Durrësit nuk ka asnjë tendë për hije, as për makinat as për njerëzit. Nuk kanë ujë, tualete dhe detyrohen të qëndrojnë në pritje me orë të tëra” pohoi kapiteni Taulant Allka dhe oficeri sigurise Dritan Prifti duke i bërë thirrje autoriteteve portuale të marrin masa.

Edhe agjensitë e lundrimit ngritën ankesa ne drejtim të kushteve të munguara.

Lidhur me rastin, Drejtoria Vendore e Policisë Durrës bën të ditur se: “Në lidhje me një incident që ka ndodhur më datë 11.08.2018 në sheshin e trageteve në Port - Durrës, informojmë se: Konflikti ka nisur midis ekuipazhit të tragetit të linjës Bari -Durrës-Bari dhe pasagjerëve. Pasagjerët ishin acaruar pasi  kishin disa orë që prisnin për ti nisur për udhëtim, por trageti kishte pësuar defekt dhe kishte njoftuar se do të kishte vonesë në nisje.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër incident ka ndodhur me kompaninë ajrore ”Blu Panorama”.  Report Tv dhe Shqiptarja.com zbulojnë se një pilot i kësaj kompanie ë

Për të gjithë ata që janë në dileme se ku ta kalojnë këtë fundjavë, bëjnë mirë të shijojnë rrezet e ngrohta të diellit, duke u kredhur pë

Të hënën e 24 shtatorit mbi 1000 trupa ushtarakë dhe britanikë do të zbresin në sheshin “Nënë Tereza”.

Nga 1 janari i vitit 2019 nuk do të lejohet importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim.

Vënia në pranga e grupit kriminal “Bajri” prej 11 personash ka sjellë dhe reagimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi S

Klientë të ndryshëm e kishin denoncuar si fakt te komisioni për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, i cili bëri

Policia e Shtetit ka publikuar momentet nga ndërhyrja për arrestimin e bandës së “Bajrit”, që u finalizua me kapjen e 11 personave.

“Forca e Ligjit” në veprim, shkatërrohet grupi “Bajri”, 11 në pranga e 2 në kërkim.

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj në një postim në Twitter shkruan se, operacioni “Forca e Ligjit” ka zhvilluar një goditje ndëshkuese n