Vetëdorëzohet në polici ish-kreu i Aluiznit Durrës, Flamur Gjuzi

02/04/2020 - 10:13

Është vetëdorëzuar në polici ish-kreu i Aluiznit Durrës, Flamur Gjuzi.

"DurrësLajm" mëson se ai është dorëzuar 10 ditë më parë. Pas rreth 6 muajsh i shpallur në kërkim ai ka kërkuar që të vetëdorëohet. Pas dorëzimit me ndërmjetësim që ka kërkuar, Gjykata e Durrësit e ka lënë në arrest shtëpie.

Mësohet se Gjuzi ka deklaruar se ai nuk e ndjen veten fajtor për akuzat e ngritura ndaj tij, por i është shmangur arrestimit pasi dyshonte për një akuzë tendencioze që i bëhej.

Gjuzi ka qenë në zgjedhjet e fundit kandidat për deputet i LSI-së. Gjyqi për vendosjen e masës së arrestit ndaj Gjuzit është zhvilluar një javë me parë.

Ish-drejtori i Aluiznit në Durrës Flamur Gjuzi, është akuzuar për shpërdorim detyre gjatë periudhës që drejtonte Aluiznin në Durrës. 

Gjuzi ka qenë i shpallur në kërkim, ndaj të cilit Gjykata e Durrësit kishte caktuar në mungesë masën "arrest me burg", në sajë të mega-operacionit të ndërmarrë në këtë qytet në muajin dhjetor 2019, në lidhje me pasojat e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Më 13 dhjetor, policia ndërmori një valë të gjerë arrestimesh në Durrës, ku në pranga ranë zyrtarë e ish-zyrtarë, ndërtues, arkitekt, inxhinierë si dhe biznesmenë, pasi akuzohen se kanë shkelur ligjin, duke sjellë dhe dëmet e shkaktuara nga tërmeti ku humbën jetën 51 persona.

Ndërkohë mësohet se edhe një numër i madh i të arrestuarve në Durrës kanë kaluar nga arrest me burg në arrest shtëpie. Kjo ka ndodhur për shkak të situatës për shpopullimin e burgjeve nga rreziku që paraqesin zonat e mbyllura nga Virusi Covid 19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata te Spitali Infektiv, ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus nuk është shumë pozitive.

Forcat xheniere dhe ato të IMKT-së rrethuan sot pallatin në qendër të Durrësit, për të cilin është marrë vendimi për ta shembur, pasi rez