Barbados kërkon shkëputjen totale nga Mbretëria e Bashkuar

16/09/2020 - 14:37

Një nga ishujt më të populluar dhe më të përparuar të Karaibeve, Barbadosi, ka njoftuar se ka synime për të hequr Mbretëreshën Elizabeth si kreun e shtetit dhe për të kaluar në sistem republike.

Edhe pse Barbados fitoi pavarësinë nga Britania në vitin 1966, Mbretëresha Elizabeth vazhdon të jetë monarke kushtetuese e vendit ndërsa Kryeministre është Mia Mottley, e cila është femra e parë që mban këtë post në vend.

Deklarata në të cilën thuhet se “ka ardhur koha që Barbados të harrojë plotësisht të kaluarën koloniale”, është shkruar nga Kryeministrja dhe është lexuar nga Guvernatori i përgjithshëm para seancës parlamentare.

Kryeministrja Mia Mottley tha se qytetarët duan një kryetar shteti nga Barbados. Ajo synon që ky proces të përfundojë në Nëntor të vitit 2021, që është edhe muaji kur vendi shënon 55-vjetorin e pavarësisë nga Britania.

Korrespondenti i BBC, Jonny Dymond, tha se nga burime brenda Pallatit Mbretëror, ka mësuar se kjo ide nuk shihet si diçka e çuditshme dhe është diskutuar e biseduar publikisht shumë herë.

Ai tha se Pallati Mbretëror këtë çështje e sheh si diçka që i takon vetëm qeverisë dhe popullit të Barbados për ta vendosur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.

Një masakër në një lokal shkaktoi 11 persona të vdekur të dielën, thanë autoritetet meksikane, ndërsa vendi lufton me një normë rekord të