E djathta ekstreme në Austri shtrin duart e korrupsionit mbi lojrat e fatit

21/08/2019 - 11:45

E djathta ekstreme austriake ka synuar të shtrijë duart e korrupsionit mbi lojrat e fatit. Kjo është pista ku autoritetet po hetojnë ndërsa kontrolluan shtëpitë e ish-kancelarit austriak Heinz-Christian Strache dhe Johann Gudenus, të njëjtët njerëz të përfshirë në Ibiza-gate e cila bëri që të biente qeveria Kurz.

Ish-lideri i partisë të ekstremit të djathtë FPÖ dhe 4 të tjerë janë akuzuar nga prokuroria e Vjenës për korrupsion. Partisë sovraniste austriake i'u desh të emërojë Norbert Hofer si drejtuesin e saj të ri, pasi ish-sekretari Strache, rreth dy vite më parë u akuzua se i kishte premtuar favorizime një bashkëbiseduesi rus në këmbim të financimit të partisë.

Biseda e filmuar në Spanjë shkaktoi në Austri tërmet politik. Sot FPÖ po përpiqet përsëri të kthehet në krye të shtetit. Hofer ka thënë se paraardhësi i tij ka gabuar por dhe ka bërë shumë gjëra të mira për partinë në të kaluarën.

FPÖ në zgjedhjet e fundit europiane u dërmua në shifrën 17%. Si të mos mjaftonte kjo, hetimi i ri i prokurorisë shton brishtësinë e frontit të ekstremit të djathtë në prag të zgjedhjeve të parakohshme politike të 29 shtatorit.

Sidoqoftë, Fpö duket se e ka braktisur Strache-in drejt fatit të tij, po përpiqet të distancohet nga mesazhet ekstremiste dhe ka zgjedhur Hofer-in si personi përgjegjës misionin e pamundur të pushtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në videon e mëposhtme duket momenti kur tërmeti me magnitudë 4.4 godet jugun e Italisë.

Një makinë përfundoi mes turmë në një procesion të karnavaleve në Volkmarsen në Hesse, Gjermani, duke shkaktuar mbi 30 të plagosur, përfs

Duke marrë shkas nga përhapja e koronavirusit jashtë territoreve të Kinës, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus,

Një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter ka tronditur jugun e Italisë, para pak minutash.

Koronavirusi po përhapet me ritme të shpejta në veri të Italisë. Numri i viktimave arriti në 7, ndërsa 230 janë të infektuarit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk përdor më kategorinë e ‘pandemisë’, por shpërthimi i COVID-19 koronavirusi mbetet një eme

Alarmi ndaj koronavirusit ka zbrazur edhe studiot televizive në emisionet italiane; "Le Iene" tek Italia 1, te "Che tempo che fa" i Fabio

Ka shkuar në 6 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Një tjetër person ka humbur jetën në Itali nga koronavirusi, duke e çuar në 5 numrin e viktimave nga virusi vdekjeprurës.