Juan Guaido gjen mbështetje të fortë në SHBA

09/02/2020 - 10:02

Udhëheqësi i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido, mori mbështetje gjatë vizitës katër ditore në Uashington gjatë së cilës u takua me Presidentin Donald Trump e zyrtarë tjerë amerikanë. Ka kaluar një vit që kur Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera perëndimore i dhanë mbështetje zotit Guaido, por duke garantuar pak sukses në largimin nga pushteti të Nikolas Maduros.

Udhëheqësi i opozitës në Venezuelë Juan Guaido zhvilloi një sërë takimesh me zyrtarë të lartë në Uashington në një përpjekje për të forcuar lëvizjen e tij kundër regjimit të Presidentit Nikolas Maduro.

Pas takimit me sekretarin amerikan të Shtetit Mike Pompeo udhëheqësi i Asamblesë së Përgjitshme të Venezuelës, kërkoi mbështetje në përpjekjet për të rrëzuar Maduron.

“Duhet të ndalojmë regjimin e Maduros në Venezuelë dhe për këtë na duhet mbështetja amerikane dhe e mbarë botës që ta parandalojmë tani, këtë lloj terrorizmi. Po luftojmë shumë, ne nuk jemi të dhunshëm”, tha ai.

Udhëheqësi i opozitës së Venezuelës gëzon mbështetjen e dy partive në Uashington. Presidenti Trump mori duartrokitje nga të gjithë kur prezantoi zotin Guaido, gjatë fjalimit të tij të përvitshëm mbi gjendjen e vendit.

“Maduro është një sundimtar i kundërligjshëm, tiran që tmerron popullin e tij. Por tirania e tij do të thyhet”, tha Presidenti amerikan Donald Trump.

Shfaqja e zotit Guaido në Shtëpinë e Bardhë u dha fund spekulimeve se zoti Trump nuk e sheh atë si mundësi për të rrëzuar Maduron nga pushteti.

Por politikat e Presidentit Trump për Venezuelën, po kritikohen.

“Nëse politikat do të funksiononin Juan Guaido nuk do të ishte në këtu, do të ishte në Venezuelë”, tha udhëheqësi i pakicës në Senat, demokrati Chuck Schumer.

Prej më shumë se një viti administrata Trump e ka njohur Juan Guaidon si President të përkohshëm të Venezuelës, duke shpallur Nicolas Maduron si udhëheqës të kundërligjshëm.

Lëvizja e cila u mbështet nga vende tjera perëndimore, bëri pak në përmirësimin e situatës atje.

Protestat dështuan sikurse edhe sanksionet amerikane, pasi udhëheqësi i majtë vazhdon të gëzojë pushtetin, mbështetjen e ushtrisë së tij si dhe të Rusisë e Kinës.

Vizita e zotit Guaido në Shtetet e Bashkuara vjen menjëherë pas takimeve në Evropë dhe Kanada, në përpjekje që të forcohet mbështetja e perëndimit për lëvizjen opozitare.//VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjashtë javë pasi u bë vendi i parë i Evropës Perëndimore që regjistroi 500,000 raste me koronavirus, Spanja është bërë e para që regjist

Një vullnetar i testimit të vaksinës së COVID-19 të zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit ka vdekur.

Policia në Paraguai ka kapur një sasi të madhe droge, duke shënuar një rekord prej 2.3 tonë kokainë të fshehur mes një ngarkese me qymyr

Italia shënoi këtë të mërkurë ditën më “të zezë” për sa i përket infektimeve me Covid.

E gjithë bota është mbërthyer nga koronavirusi, i cili po merr çdo ditë jetë njerëzish.

Berivan Aslan u mor në mbrojtje nga policia, që kur një person pranoi, se kishte porosi nga shërbimi sekret turk ta vriste politikanen e

Qeveria e Republikës Çeke miratoi një sërë masash që e izolojnë vendin, i cili po përballet me shifra rekorde të rasteve me koronavirus.

Rajoni i Jorkshajërit të Jugut do të përfshihet të shtunën në zonat me kufizimet më të rrepta në fuqi në Angli kundër koronavirusit të ri

Të paktën 11 gra janë vrarë dhe shumë janë plagosur në një grumbullim masiv në një stadium në Afganistan ndërkohë që po aplikonin për viz

Një fluturim i British Airways për në Verona bëri ulje emergjente në London Heathrow, pasi pasagjerët u ankuan se ndjenin erë djegie dhe