Kina gjen gjurmë të koronavirusit në krahët e pulave të importuara nga Brazili

13/08/2020 - 16:48

Autoritetet në jug të Kinës thanë sot se kishin gjetur gjurmë të koronavirusit në krahët e ngrirë të pulave të importuara nga Brazili.

"Sipërfaqja e një mostre të krahëve të pulave të importuara testuar pozitive për virusin. Zyra e Parandalimit dhe Kontrollit të Epidemisë së qytetit organizoi testimin e acidit nukleik për të gjithë ata që mund të jenë ekspozuar ndaj produkteve", thanë autoritetet e Shenzhenit në një prononcim për WeChat.

Kina në muajt e fundit filloi shqyrtimin e të gjithë kontejnerëve të mishit dhe ushqimeve të detit, të cilat vijnë në portet kryesore.

Përpjekjet e depistimit u intensifikuan pasi një shpërthim koronavirus në Pekin në qershor u lidh me tregun e ushqimit me shumicë të qytetit Xinfadi.

Përhapja e parë e koronavirusit, në dhjetor, u lidh me tregun e detit Huanan në qytetin qendror të Wuhanit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbështet një paketë lehtësimi ekonomik me vlerë 1.9 trilionë dollarë për vendin e goditur nga pandemia nj

Komisioni Evropian po synon të vaksinojë kundër COVID-19 të paktën 70 për qind të popullsisë së rritur të BE-së deri në qershor, tha zëve

Disneyland Paris, destinacioni i parë turistik privat në Europë, ka shtyrë datën e rihapjes më 2 prill, për shkak të krizës shëndetësore

Italia raportoi 10 497 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit nga 254 mijë tamponë të kryer në të gjithë vendin.

Një stuhi gjigante dëbore është bërë shkas për një aksident të rëndë rrugor në veri të Japonisë, ku 130 makina janë përplasur me njëra tj

Turqia ka goditur të martën platformat sociale, Twitter, Pinterest dhe Periscope me ndalesa reklamimi, pasi kanë dështuar të ndjekin hapi

Giussepe Conte mundi të marrë besimin e Dhomës së Ulët ditën e hënë pas krizës politike shkaktuar nga tërheqja nga koalicioni e deputetëv

Jen Psaki, zëdhënësja e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka kundërshtuar një lajmërim të presidentit Donald Trump se ndalesa

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha sot se perspektiva ekonomike globale mbetet shumë e pasigurt duke pas

Rritja e vazhdueshme e rasteve të reja të infektimeve me COVID-19  dhe numri i viktimave Gjermania pritet të zgjasë masat e izolimit të p