Macron konfirmon se do të takohet me zyrtarët iranianë

21/08/2019 - 22:44

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se do të takohet me zyrtarët iranianë përpara samitit të G7-ës që mbahet këtë fundjavë. Ai deklaroi se do të bëjë propozime për të ndihmuar uljen e tensioneve midis Uashingtonit dhe Teheranit. “Në orët e ardhshme do të kem takime me iranianët për të bërë disa propozime”, u tha Macron gazetarëve.

Ministri i Jashtëm i Iranit deklaroi më herët gjatë kësaj jave se ai do të takohet të premtën me Macronin dhe ministrin e Jashtëm të Francës, Jean-Yves Le Drian. Dy diplomatë francezë konfirmuan se një takim i përbashkët ka të ngjarë të ndodhë të premtën, por që ai nuk ishte bërë publik për shkak të ndjeshmërisë.

Gjatë muajve të fundit, Franca ka kërkuar të luajë një rol të ndërmjetësueses, pasi marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit po përkeqësohen.

Më 9 gusht, presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar homologun e tij francez, Emmanuel Macron për dërgim të “sinjaleve të ndryshme” në Iran, sa i përket mundësisë së zhvillimit të bisedimeve me Uashingtonin.

“Irani është në gjendje të vështirë financiare. Zyrtarët iranianë janë të dëshpëruar dhe duan të flasin me Shtetet e Bashkuara, mirëpo ata që po pretendojnë të na përfaqësojnë neve, janë duke u dhënë mesazhe të ndryshme, duke përfshirë presidentin Macron të Francës”, ka thënë Trump përmes një postimi në rrjetin social, Twitter. /Rel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Stuhia "Dennis", një nga ciklonet më të mëdhenj ekstratropikal që janë parë ndonjëherë, po kalon ishujt Britanikë duke fituar fuqi me erë

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës Rihter ka goditur disa minuta më parë Turqinë dhe Iranin.

Policia e Kosta-Rikës ka sekuestruar një sasi rekord prej 5 tonë kokainë, që është edhe sasia më e madhe në historinë e vendit. 5,048 pak

Kina ka njoftuar rënie të rasteve të reja të personave të diagnostikuar me koronavirus për të tretën ditë radhazi.

Zona të shumta në Britaninë e Madhe janë në alarm për shkak të reshjeve të shiut dhe në Uellsin jugor është lëshuar madje edhe një parala

Mëngjesin e sotëm, një sulm me raketa ndodhi pranë ambasadës amerikane në Bagdad, kryeqytetin e Irakut.

Deri më tani janë regjistruar 1669 viktima nga koronavirusi në mbarë botën.

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban vepron vazhdimisht jashtë konsensusit demokratik-humanist.

Policia franceze ka arrestuar një aktivist rus që publikoi në internet videon e skandalit seksual të politikanit Benjamin Griveaux, kandi

Një 17-vjeçare u gjet e vdekur në shtatin e saj, vetëm disa orë pasi ishte kthyer nga kontrollet që kishte kryer në spital.