Më pak raste të reja, por më shumë vdekje nga koronavirusi në Itali

10/08/2020 - 19:34

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 259 raste të reja me koronavirus, një rënie në raport më të dielën që u regjistruan 463 raste.

Ndërkohë është rritur numri i viktimave, katër në 24 orë, duke e çuar numrin total në 35.209, ndërsa të dielën u raportuan vetëm dy.

Janë vetëm 3 rajone pa raste të reja (Friuli Venezia Giulia, Molise dhe Basilicata), ndërsa rritjet më të larta regjistrohen në Emilia Romagna (+39), Lazio (+38) dhe Sicilia (+32).

Personat aktualë pozitivë janë 13.368, 105 më shumë se dje. Ekziston edhe një pacient më shumë në 24 orët e fundit i shtruar në kujdes intensiv (46 në të gjithë Italinë) ndërsa pozitivë për Covid-19 me simptoma që gjenden në departamentet e tjera janë 779, +16 në krahasim me buletinin e së dielës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i

Pas luftimeve të ashpra që shpërthyen të dielën midis forcave armene dhe azeriane, presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë

Banka Botërore ka njoftuar se ka gati një plan me një buxhet prej 12 miliardë Dolarrë për të ndihmuar vendet e varfëra për të siguruar va

Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, paralajmëroi kancelarja gjermane, Angela Merkel, raporton