Në Itali shënohet viktima e parë nga koronavirusi, të paktën 20 të infektuar

22/02/2020 - 09:26

Në Itali, është shënuar viktima e parë nga virusi kinez, një nga dy shtetasit venecianë të shtruar në spital të infektuar nga koronavirusi i cili ka humbur betejën e luftuar.

Viktima është një 78-vjeçar i cili po trajtohej në spitalin e Padova-s nga patologji të mëherëshme dhe që ishte infektuar rreth 15 ditë më parë, ndërsa që nga dje numri i të prekurve autoktonë, dmth që nuk kanë udhëtuar së fundmi në Kinë, është rritur në 20, 16 në Lombardi, 1 në Veneto dhe 3 në Lazio.

Që prej ditës së djeshme një 38-vjeçar, gruaja e tij shtatzënë dhe një person tjetër ndodhen në gjendje të rëndë.

Transportuesi apo bartësi fillestar i virusit, ende nuk është identifikuar por dyshohet se ai është një mik i 38-vjeçarit i cili prej një viti kishte jetuar në Kinë dhe kur ishte kthyer ishte testuar negativ në testin e koronavirusit.

Në disa komuna ku janë shfaqur rastet e të prekurve janë mbyllur shkollat dhe kopshtet si dhe janë pezulluar ngjarjet publike dhe aktivitetet tregtare si dhe mjaft biznese kanë ndërprerë punën.

Autoritetet i kanë bërë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi si masë parandaluese për të shmangur infektimin. Po ashtu rreth 250 persona, mes të cilëve 70 mjekë po mbahen nën vëzhgim dhe i janë nënshtruar analizave pasi dyshohet se kanë kontaktuar tangent me koronavirusin.

Kryeministri italian Giuseppe Conte në një mbledhje të jashtëzakonshme me Mbrojtjen Civile, tha se nuk duhet shkaktuar panik dhe se qeveria ka marrë të gjitha masat në përgjigje të emergjencës nga koronavirusi.

Ndërsa në shkallë globale numri i viktimave nga virusi kinez ka shkuar 2360 dhe rreth 78 mijë persona janë konfirmuar të infektuar. Sipas të dhënave të fundit të lëshuara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës (NHC), këtë të shtunë rreth 109 persona kanë ndërruar jetë në Kinë, tre prej të cilave në provincën Hubei, që është edhe epiqendra e shpërthimit të Covid-19.

Të dhënat e fundit rrisin numri e vdekjeve në 2345 persona në territorin e Kinës, 2250 prej të cilëve vetëm në Hubei. Ndërkaq, pas Francës, Italia është vendi i dytë që ka shënuar një tjetër viktimë në Evropë duke e bërë më tepër serioze situatën. 

Ndarja e vdekjeve në nivel global:

Ka pasur 15 vdekje të raportuara jashtë territorit të Kinës

Irani: 4 vdekje:

Japoni: 3 vdekje:

Hong Kong, Koreja e Jugut: 2 vdekje secila

Tajvan, Filipine, Francë, Itali: 1 vdekje secila

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Administrata e udhëhequr nga presidenti Donald Trump ka njoftuar Kongresin se po tërheq zyrtarisht Shtetet e Bashkuara nga Organizata Bot

Grupi financiar Deutsche Bank është goditur me një gjobë prej $150 milionë për dështimin në monitorimin e marrëdhënies së tyre me trafika

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro ka rezultuar i prekur me koronavirus pas testimit të tamponit që i ishte nënshtruar një ditë më par

Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të paktën 241.956 persona kanë kontraktuar virusin Sars-CoV-2, ku 138 raste të rej

Industria e naftës po rikuperon disa nga humbjet e muajve fillestarë të pandemisë dhe pret përmirësim të kërkesës konsumatore.

Një pjesë e madhe e vendeve në botë tani janë vendosur në hartën e kuqe pasi Covid-19 po bëhet edhe më agresiv në krahasim me muajt mars-

Një mision i Organizatës Botërore të Shëndetësisë arriti në Turkmenistan, vendin e vetëm në Azinë Qendrore që thotë se nuk ka regjistruar

Komisioni Evropian tha të hënën se ka qenë gabim që presidentja Ursula von der Leyen është paraqitur në një video zgjedhore për partinë u

Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në Hanover po zhvillojnë në kundër të një projekti test

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus ka bërë që autoritetet në Australi të marrin masa duke rikthyer edhe një herë izolimin.