Nuk agjëroi Ramazanin, mbante rrip vetëvrasës dhe maskohej si bari. Ditët e fundit të al-Baghdadit

07/11/2019 - 10:01

Në muajt e tij të fundit në arrati, udhëheqësi i grupit të Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Bagdadi, ishte i acaruar, i trembur nga tradhtarët, ndonjëherë i maskuar si një bari – por gjithnjë i varur nga një rreth i ngushtë i njerëzve të tij të besueshëm.

Sipas një shkrimi të publikuar nga The Associated Press, përcjell Telegrafi, bashkëpunëtorët e tij kanë thënë se ai ishte i fiksuar për sigurinë dhe mirëqenien e tij dhe duke u përpjekur të gjejë siguri në qytete dhe shkretëtira në Sirinë lindore pranë kufirit Irakian ndërsa pronat e ekstremistëve u shkatërruan.

Në fund të fundit, udhëheqësi brutal një herë i quajtur “Kalifi” braktisi zonat e ISIS-it, duke “rrëshqitur” në territorin armiqësor në provincën veri-perëndimore të Idlib-it të Sirisë, të drejtuar nga rivalët e grupit radikal të lidhura me al-Kaidën.

Atje, ai hodhi veten në erë gjatë një sulmi të 26 tetorit nga forcat speciale amerikane në shtëpinë e tij të fortifikuar.
Dhe po sipas të njëjtit shkrim, për muaj të tërë, ai e mbajti një adoleshente jezidi si skllave, dhe ajo tha se si ai e solli atë me vete kur u zhvendos, duke udhëtuar me një grup me shtatë bashkëpunëtorë të ngushtë.
Vajza Jezidi, e cila u la e lirë në një sulm të udhëhequr nga SHBA-ja në maj, tha se al-Baghdadi fillimisht u përpoq të ikte në Idlib në fund të vitit 2017.

Ajo rrëfeu se një natë ishte ngarkuar në një kolonë prej tre automjetesh që përfshinte drejtuesin e ISIS-it, gruaja dhe rrethimi i tij i sigurisë u nisën për në krahinë.
Makina arriti në një rrugë kryesore, por më pas u kthye, me sa duket nga frika se do të binte viktimë e një sulmi, tha vajza, e cila ishte 17 vjeçe.

Për rreth një javë ata qëndruan në qytetin jug-lindor të Sirisë Hajin, afër kufirit të Irakut. Pastaj ata u zhvendosën në veri në Dashisha, një qytet tjetër kufitar në Siri brenda territorit të mbajtur nga ISIS. Atje, adoleshentja jezidi qëndroi për katër muaj në shtëpinë e vjehrrit të al-Baghdadit, një ndihmës i ngushtë i quajtur Abu Abdullah al-Zubaie.
Al-Bagdadi do ta vizitonte atje shpesh dhe do ta përdhunonte dhe herë pas here e rrihte, ka thënë ajo.

Ai lëvizte vetëm natën, duke veshur atlete dhe duke mbuluar fytyrën, gjithmonë me rreth pesë burra sigurie që i drejtoheshin si “hajji” ose “sheikh”, ka vënë në pah ajo.

“Kur e pyetja ndonjë gjë, ai nuk më jepte përgjigje për arsye sigurie. Jo të gjithë e dinin se ku ishte”, tha ajo.
Në pranverën e vitit 2018, ajo iu dha një burri tjetër, i cili e nxori nga Dashisha.
Kjo ishte hera e fundit që ajo pa al-Baghdadin, megjithëse i dërgoi asaj një copë bizhuteri si dhuratë, ka rrëfyer më tej adoleshentja.

Duket se al-Baghdadi u zhvendos nga një vend në një tjetër në Sirinë lindore gjatë vitit më pas, pasi një kështjellë e ISIS-it ra në forcat e udhëhequra nga SHBA, përpara se të shkonte në Idlib diku në pranverë.
Më tej, The Associated Press shkruan se gjatë asaj kohe, al-Bagdadi ishte një “rrënim nervor” dhe duke u ankuar për tradhti.

Sajit, një irakian i cili ishte martuar me një tjetër nga vajzat e al-Zubaie, u arrestua nga autoritetet irakiane në qershor.
Ai tha se e kishte parë al-Baghdadin disa herë gjatë 18 muajve, duke filluar në Hajin në fund të vitit 2017.
Hera e fundit ishte në rajonet e shkretëtirës përgjatë kufirit sirian-irakian jo shumë kohë para kapjes së vetë Sajit.
Ai tha se al-Baghdadi i besoi atij dërgimin e mesazheve në “flash disqe” për togerët brenda Irakut.
Zyrtarët irakianë dhe sirianë kurdë kanë thënë se ata kanë kultivuar burime të veçanta që çuan në liderin e ISIS-it, dhe Sajit besohet të jetë njëri prej tyre.

Një zyrtar amerikan ndërkohë tha që dukej se kurdët sirianë arritën të shfrytëzonin dikë brenda rrethit të brendshëm të al-Baghdadi, informacioni i të cilit ishte i rëndësishëm në gjueti.
Sajit tha se lëvizjet e al-Baghdadit ishin të kufizuara shumë, aq më tepër kur humbi territorin.
Ai eci rreth e rrotull me një rrip vetëvrasës, madje fjeti me një pranë tij dhe bëri që ndihmësit e tij të mbanin rripa gjithashtu.

Lideri i ISIS-it kurrë nuk përdori një celular; vetëm ndihmësi i tij Abu Hassan al-Muhajer mbante një të tillë, duke përdorur një Galaxy 7, tha Sajit, i cili mbetet në paraburgim në Irak.
Gjithashtu, sipas shkrimit të The Associated Press, stresi iu shtua atij, çfarë ndikoi edhe në diabetin e udhëheqësit të ISIS-it, dhe ai duhej të monitoronte vazhdimisht sheqerin në gjak dhe të merrte insulinë.
Si pasojë, ai nuk agjëroi gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe i detyroi ndihmësit e tij të mos agjërojnë gjithashtu, tha Sajit.

Disa herë, al-Baghdadi ishte maskuar si bari, tha ai.
Kur shefi i sigurisë së al-Baghdadi, Ebu Sabah, kuptoi për një bastisje të mundshme në zonën e shkretëtirës kufitare Siri-Irak, ku ata ishin fshehur – ata hodhën çadrat e tyre dhe fshehën al-Baghdadin dhe al-Muhajer brenda një grope të mbuluar me papastërti, ka thënë Sajit.

Ata i kanë lënë delet të bredhin në majë të gropës për ta maskuar më tej atë. Pasi kërcënimi i bastisjes mbaroi, ata u kthyen dhe i kthyen tendat përsëri, tha ai.

Al-Baghdadi lëvizi me një rreth prej pesë deri në shtatë njerëz, duke përfshirë al-Muhajer, al-Zubaie dhe Abu Sabah; dhe ish guvernatori i grupit për Irakun, i njohur si Tayseer ose Abu al-Hakim.
Al-Muhajer u vra në të njëjtën ditë si al-Baghdadi, në një operacion të veçantë ushtarak të udhëhequr nga SHBA.
Ndërkohë, të hënën, zyrtarët turq thanë se arrestuan motrën më të vjetër të al-Baghdadi në Azaz, rajonin veriperëndimor të Sirisë. Të gjitha janë prona jashtë kontrollit të qeverisë.
Udhëheqësi i ISIS-it ishte gjithashtu në kontakt me zëvendësin e tij të lartë, Hajji Abdullah, tha Sajit.
Zyrtarët irakianë thonë se al-Baghdadi e vendosi atë përgjegjës për shumicën e çështjeve administrative dhe financiare të grupit.
Sajit tha se ai beson se Haxhi Abdullah është në të vërtetë njeriu që quhet pasardhësi i al-Baghdadit para vrasjes së tij, i identifikuar me nofkën Abu Ibrahim al-Hashemi Al-Kurejshi.

Zyrtarët e SHBA-së ndërkohë kanë bërë të ditur se nuk e dinin kur al-Baghdadi mbërriti në Idlib por thanë që ai zgjodhi vendndodhjen sepse ishte territori i fundit jashtë kontrollit të qeverisë siriane.
Ndërsa zyrtarë të Sirisë thanë që ata mposhtën lëvizjet e tij në maj por dyshuan se ai u largua atje pas rënies së territorit të fundit të ISIS-it në fund të marsit.

Atje, ai supozohet se u fsheh në një kompleks në fshatin Barisha, rreth 5 kilometra (3 milje) nga kufiri me Turqinë.
Si shumë prej vendeve kufitare të Idlibit, ai është i mbushur me njerëz të zhvendosur nga e gjithë Siria dhe administrohet nga Hayat Tahrir al-Sham, një grup militant i lidhur me al-Kaidën dhe një rival me ISIS-in.
Kompleksi i përkiste një burri të quajtur Abu Mohamed al-Halabi, i cili ishte një tregtar delesh por kishte pak kontakte me fqinjët e tij, i thanë disa banorë AP-së.

Ata folën në kushte anonimiteti nga frika se do të rrezikoheshin duke folur për vendin.
Zyrtarët irakianë thanë që “tekniku” i al-Baghdadi – një njeri që u kujdes për logjistikën – u vra gjithashtu me të në sulm.
Ndërsa një banor tha se gati një duzinë helikopterësh u hodhën mbi fshatin e tyre para orës 11, natën e 26 tetorit, në një bastisje të drejtuar nga SHBA.

“Ne dolëm në ballkon për të parë dhe ata filluan të qëllonin, me pushkë automatike. Kështu u futëm brenda dhe u fshehëm”, ka rrëfyer banori.

Pastaj u bë një operacion ajror në perëndim të fshatit, në drejtim të shtëpisë së al-Halabi. Më vonë, amerikanët paralajmëruan banorët të largoheshin nga shtëpia sepse do të hidheshin në erë.
“Askush nuk priste që al-Bagdadi të ishte këtu”, ka thënë një tjetër banor. /The Associated Press

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Europian miratoi për herë të parë tregtimin e një vaksine kundër Ebola-s.

Njëmbëdhjetë xhihadistët francezë të arrestuar në Turqi, u njoftua se do të dëbohen nga Ankaraja, si pjesë e një sërë dëbimesh të luftëta

Silvio Berlusconi, ish-kryeministri italian i cili akuzohet se ka bashkëpunuar me mafies nuk ka pranuar të dëshmojë në gjyq.

Presidenti aktual i Rumanisë, Klaus Iohannis, pritet të përballet në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me ish-kryeministren Vior

Rajonet në lindje të Australisë paralajmërojnë se ditën e martë vendi mund të përballet me një katastrofë të vërtetë zjarresh.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump pritet të realizojë një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg ja

Së paku tre persona kanë humbur jetën dhe mijëra të tjerë janë larguar nga shtëpitë e tyre si pasojë e zjarreve masive në Australi.

Ukraina dhe separatistët pro-rusë kanë filluar tërheqjen e trupave të tyre nga një sektor kyç i linjës së frontit në lindje të vendit, nj

Autoritetet austriake nisën hetimin ndaj fituesit të çmimit Nobel në Letërsi, shkrimtarit Peter Handke, për të zbuluar nëse ai ka humbur

Gjermania kujton sot një ditë historike – rënien e Murit të Berlinit.