Papa Françesku dënon ata që përfitojnë mbi të tjerët prej COVID-19: Zoti i prektë në zemër

08/04/2020 - 14:22

Nga Vatikani, Papa Françesku sot ka dënuar ashpër ata që përfitojnë ekonomikisht dhe shohin avantazhe monetare nga pandemia e COVID-19.

Në Itali por dhe në gjithë botën grupe kriminale apo organizata mafioze janë vendosur në lëvizje për pajisjet mjekësore dhe ilaçe dhe Papa këtë e ka quajtur një veprim mafioz.

Sipas Papës, të gjithë kanë Judën e vogël brenda vetes po ata që kryejnë këto veprime thotë se "Zoti i prektë në zemër dhe i ktheftë nga rruga".

Duke ju referuar Biblës, Papa bëri krahasimin mes Jezusit dhe Judas duke thënë se të gjithë ne jemi të vetëdijshëm të ndajmë të mirën nga e keqja, ndihmën nga interesi personal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P