Papa: Mjaft me përplasjet në Tokën e Shenjtë, dialogoni

16/05/2021 - 14:53

“Pyes veten: ku do të na çojë urrejtja dhe hakmarrja? A mendojmë vërtet se po ndërtojmë paqen duke shkatërruar tjetrin?”, këto ishin fjalët e Papës lidhur me konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës.

“Në emër të Zotit, unë apeloj për qetësi dhe për ata që kanë përgjegjësinë t’i japin fund zhurmës së armëve, duke ndjekur rrugën e paqes, gjithashtu me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare", tha ai.

“Le të lutemi që ata të mund të gjejnë rrugën e dialogut dhe faljes”, shtoi Papa. “Sot unë dua të sjell vuajtjet e popullit tuaj në altarin e Zotit dhe të lutem me ju që Zoti të kthejë zemrat e të gjithëve në paqe”, raporton Ansa.it.

Kjo deklaratë e Papës u bë gjatë meshës në Shën Pjetër për komunitetin e besimtarëve të Mianmarit. “Le të na ndihmojë lutja e Jezusit për të ruajtur besimin edhe në momente të vështira, për të qenë ndërtues të unitetit”, tha Papa.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara po ndihmojnë Ukrainën të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse, duke njoftuar një paketë sigurie prej 150 milionë dollarës

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret më për persona nën 60 vjeç në Itali.

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k