SHBA, më shumë se 200 mijë të prekur nga koronavirusi

01/04/2020 - 21:09

Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 200,000 persona, ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar më shumë se 4,600 viktima.

Infeksionet e reja në të gjithë vendin u rritën me 25.676 të mërkurën, ndërsa vdekjet e reja nga koronavirusi u rritën me 908 viktima.

Numri i vdekjeve në SHBA tani ka tejkaluar numrin e vdekjeve të raportuara në Kinë (3,309), ku shpërthimi u shfaq për herë të parë në dhjetor.

Numri i të vdekurve në Itali (12,428) dhe Spanjë (9,053) është akoma më i lartë se në Shtetet e Bashkuara.

Më shumë se 40 përqind e rasteve fatale në SHBA vijnë nga shteti i Nju Jorkut, ku numri i vdekjeve u rrit me 391 duke mbërritur në 1.941. Shteti i Nju Jorkut ka deri tani 83,712 persona pozitivë me Covid-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.