Vodhi të dhënat e perëndimit, Koreja e Veriut teston vaksinën e saj

27/01/2021 - 21:42

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhuesit e ilaceve në perëndim.

Grabitja e të dhënave duhet se eshte realizuar nga një grup hakerësh që njihet ndryshe si Byroja 325. Kjo njesi operon nën mbikqyrjen e zyrës së përgjithshme të zbulimit, që urdhrat i merr direkt nga Komiteti Qendror. Edhe pse lideri i vendit të izoluar komunist, Kim Jong Un vazhdon të pretendojë se nuk ka asnjë rast me Covid 19 në Korenë e Veriut, duket se kërkuesit e saj e kanë prodhuar sakaq një vaksinë që ka nisur të testohet tek njerëzit. E përditshmja Daily NK me qendër në Seul citon burime që janë në njohuri të këtyre zhvillimeve në Penian, të pohojnë se vaksina Hermit Kingdom është në fazën e tretë të testimeve.

Të njëjtat burime thone se aktiviteti i hakerave të angazhuar me grabitjen e informacioneve mbi vaksinimin, kishte shkaktuar shqetësim në  SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Korenë e Jugut që vitin e kaluar. Ata theksojnë se koreano-veriorët nuk e kishin aftësinë ta krijonin vetë vaksinën, e përderisa lideri supreme kërkonte një prodhim të pavarur, I duhet te gjenin medoemos një mënyrë për të dhënë rezultat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme, pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua.

Një ligjvënës i partisë së kancelares gjermane Angela Merkel tha të dielën se ai do të lëshojë vendin e tij në parlament dhe do të largoh

Autoritetet shëndetësore në Itali bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 207 persona nga COVID-19, ndërsa janë shënuar 20

Teksa e gjithë bota ka presuar dëme të mëdha ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, Kina, vendi ku u konfirmuan raste e para, duket s

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi

Dita e tretë e Papa Françeskut në Irak, do i kushtohet vizitimit të rajoneve veriore të vendit, të kontrolluara dikur nga militantët e IS

Ritmi i administrimit të vaksinave në SHBA vazhdon të përmirësohet në secilën ditë, duke e sjellë vendin më afër imunitetit të tufës. Kët

Italia ka raportuar 307 viktima si pasojë e koronavirusit të shtunën, ndryshe prej një dite më parë ku regjistroi 297 të tilla.