Punonjësit grevë në aeroportin e Prishtinës

21/08/2019 - 20:50

Punonjësit e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, protestuan të mërkurën për herë të tretë me radhë duke kërkuar paga më të larta dhe kushte më të mira të punës. Kryetari i sindikatës së pavarur të punëtorëve të aeroportit, Bashkim Latifi tha se ata kanë pesë kërkesa drejtuar udhëheqjes së aeroportit.

”I kemi pesë kërkesa; e para është të na paguhet rrezikshmëria në vendin e punës, e dyta është të mos ketë dallime në paga për punonjës me përgjegjësi, licencë dhe orë të njëjta të punës, kërkesa e tretë është të na paguhet përvoja e punës, kërkesa e katërt është të na paguhen orët e fundjavës kur punojmë dhe e pesta është të na paguhet shujta”, tha zoti Latifi.

Si pasojë e grevës e cila zgjati gjashtë orë, disa fluturime janë anuluar ose vonuar dhe udhëtarët janë ankuar për vonesa e radhë të gjata.

“Kam katër orë që po pres në këtë aeroport, humba fluturimin tim për në Munih. Fluturimi im për në aeroportin John Kenedy po ashtu është i humbur, rrjedhimisht humba 1 mijë e 400 dollarë të biletës. Kjo është qesharake dhe nuk mund të besojë se gjërat funksionojnë kështu”, tha Gent Gashi, një nga udhëtarët në aeroport.

Por përfaqësues të aeroportit të Prishtinës, mohuan të ketë pasur vonesa apo anulime fluturimesh duke theksuar se udhëtarët janë njoftuar me kohë për grevën dhe ndikimet e mundshme të saj në fluturimet.

Aeroporti i Prishtinës është i vetmi aeroport për fluturime civile në Kosovë dhe shërben për rreth 1.7 milionë udhëtarë në vit./VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dalin të dhënat e para zyrtare për krimin e rëndë që tronditi sot Gjilanin.

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Gjilan, ndërsa dyshohet se është vrasje e shumëfishtë, raporton Gazeta Express

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në urimin e tij me rastin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës tha se sovraniteti dhe pavarë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe te varri i ish-presidenti Ibrahim Rugova në 12-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së

17 janari është një ditë e shënuar për gjithë shqiptarët kudo që janë, pasi përkon me datën kur Kosova u shpall e pavarur.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, është shprehur se ka rezerva sa i përket në

Kryeministri Albin Kurti nga Mynihu ka folur për marrëveshjen përfundimtare me Serbinë duke thënë se është mirë të ndodhë shpejt, por shp

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se nuk e konsideron takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçic pjesëmarrjen e përbashkët në një

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Kosovë, ku një 18-vjeçare, e cila ishte deklaruar e zhdukur prej 10 ditësh, u gjet mbrëmjrn e djeshme.

Kosova dhe Serbia firmosën sot një marrëveshje të re, e cila mendohet të jetë një hap tjetër drejt rinisjes së dialogut dhe normalizimit