Lista e plotë e fituesve të Oscars 2020

10/02/2020 - 10:00

Mbrëmjen e kësaj të diele u mbajt në Los Angeles, edicioni i 92-të i Academy Awards, ku u shpërndanë çmimet më të pritura të vitit, ato Oscar.

Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer 4 çmime.

Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

LISTA E PLOTË E ÇMIMEVE

FILMI MË I MIRË

"Ford v Ferrari"

"The Irishman"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

"Little Women"

"Once Upon a Time...in Hollywood"

"Marriage Story"

"Parasite" - FITUES

"1917"

AKTORI MË I MIRË NË ROL PROTAGONIST

Antonio Banderas, "Pain and Glory"

Leonardo DiCaprio, "Once Upon a Time...in Hollywood"

Adam Driver, "Marriage Story"

Joaquin Phoenix, "Joker" - FITUES

Jonathan Pryce, "The Two Popes"

AKTORJA MË E MIRË NË ROL PROTAGONIST

Cynthia Erivo, "Harriet"

Scarlett Johansson, "Marriage Story"

Saoirse Ronan, "Little Women"

Renée Zellweger, "Judy" - FITUES

Charlize Theron, "Bombshell"

REGJISORI MË I MIRË

Martin Scorsese, "The Irishman"

Quentin Tarantino, "Once Upon a Time in Hollywood"

Bong Joon-ho, "Parasite" - FITUES

Sam Mendes, "1917"

Todd Phillips, "Joker"

SKENOGRAFIA MË E MIRË

'Once Upon a Time... in Hollywood'

"Once Upon a Time...in Hollywood" - FITUES

"The Irishman"

"1917"

"Jojo Rabbit"

"Parasite"

AKTORJA MË E MIRË NË NJË ROL MBËSHTETËS

'Marriage Story'

Kathy Bates, "Richard Jewell"

Laura Dern, "Marriage Story" - FITUES

Scarlett Johansson, "Jojo Rabbit"

Florence Pugh, "Little Women"

Margot Robbie, "Bombshell"

AKTORI MË I MIRË NË NJË ROL MBËSHTETËS

Tom Hanks, "A Beautiful Day in the Neighborhood"

Anthony Hopkins, "The Two Popes"

Al Pacino, "The Irishman"

Joe Pesci, "The Irishman"

Brad Pitt, "Once Upon a Time...in Hollywood" - FITUES

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

South Korea, "Parasite" - FITUES

Spain, "Pain and Glory"

France, "Les Misérables"

North Macedonia, "Honeyland"

Poland, "Corpus Christi"

DOKUMENTARI MË I MIRË ME METRAZH TË SHKURTËR

"In the Absence"

"Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)" - FITUES

"Life Overtakes Me"

"St. Louis Superman"

"Walk Run Cha-Cha"

DOKUMENTARI MË I MIRË ME METRAZH TË GJATË

"American Factory" - FITUES

"The Edge of Democracy"

"Honeyland"

"For Sama"

"The Cave"

KËNGA MË E MIRË ORIGJINALE

"I'm Standing With You," "Breakthrough"

"Into the Unknown," "Frozen II"

"Stand Up," "Harriet"

"(I'm Gonna) Love Me Again," "Rocketman" - FITUES

"I Can't Let You Throw Yourself Away," "Toy Story 4"

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR

"How to Train Your Dragon: The Hidden World"

"I Lost My Body"

"Klaus"

"Missing Link"

"Toy Story 4" - FITUES

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR

"The Irishman"

"Jojo Rabbit" - FITUES

"Little Women"

"The Two Popes"

"Joker"

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL

'Parasite.'

"Marriage Story"

"Once Upon a Time in Hollywood"

"Parasite" - FITUES

"Knives Out"

"1917"

FOTOGRAFIA MË E MIRË

"1917" - FITUES

"Once Upon a Time in Hollywood"

"The Irishman"

"Joker"

"The Lighthouse"

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Little Women" - FITUES

"The Irishman"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

MONTAZHI MË I MIRË I ZËRIT

"1917"

"Ford v Ferrari" - FITUES

"Star Wars: The Rise of Skywalker"

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Joker"

MIKSIMI MË I MIRË I ZËRIT

'1917'

"1917" - FITUES

"Ford v Ferrari"

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Ad Astra"

"Joker"

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR ME METRAZH TË SHKURTËR

"Dcera (Daughter)"

"Hair Love" - FITUES

"Kitbull"

"Memorable"

"Sister"

FILMI MË I MIRË ME  METRAZH TË SHKURTËR

"Brotherhood"

"Nefta Football Club"

"The Neighbors' Window" - FITUES

"Saria"

"A Sister"

KOLONA ZANORE MË E MIRË

"1917," Thomas Newman

"Joker," Hildur Guðnadóttir - FITUES

"Little Women," Alexandre Desplat

"Marriage Story," Randy Newman

"Star Wars: The Rise of Skywalker," John Williams

EFEKTET VIZUALE MË TË MIRA

"Avengers: Endgame"

"The Lion King"

"Star Wars: The Rise of Skywalker"

"The Irishman"

"1917" - FITUES

MONTAZHI MË I MIRË

"The Irishman"

"Ford v Ferrari" - FITUES

"Parasite"

"Joker"

"Jojo Rabbit"

GRIMI DHE FLOKËT

Charlize Theron (left) as Megyn Kelly in 'Bombshell'

"Bombshell" - FITUES

"Joker"

"Judy"

"Maleficent: Mistress of Evil"

"1917"

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

20 nxënës të degës së kitarës do të luajnë nesër pjesë të ndryshme të muzikës klasike, baroke, romantike, kontemporane në pallatin e kult

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan