Lista e plotë e fituesve të Oscars 2020

10/02/2020 - 10:00

Mbrëmjen e kësaj të diele u mbajt në Los Angeles, edicioni i 92-të i Academy Awards, ku u shpërndanë çmimet më të pritura të vitit, ato Oscar.

Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer 4 çmime.

Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellweger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

LISTA E PLOTË E ÇMIMEVE

FILMI MË I MIRË

"Ford v Ferrari"

"The Irishman"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

"Little Women"

"Once Upon a Time...in Hollywood"

"Marriage Story"

"Parasite" - FITUES

"1917"

AKTORI MË I MIRË NË ROL PROTAGONIST

Antonio Banderas, "Pain and Glory"

Leonardo DiCaprio, "Once Upon a Time...in Hollywood"

Adam Driver, "Marriage Story"

Joaquin Phoenix, "Joker" - FITUES

Jonathan Pryce, "The Two Popes"

AKTORJA MË E MIRË NË ROL PROTAGONIST

Cynthia Erivo, "Harriet"

Scarlett Johansson, "Marriage Story"

Saoirse Ronan, "Little Women"

Renée Zellweger, "Judy" - FITUES

Charlize Theron, "Bombshell"

REGJISORI MË I MIRË

Martin Scorsese, "The Irishman"

Quentin Tarantino, "Once Upon a Time in Hollywood"

Bong Joon-ho, "Parasite" - FITUES

Sam Mendes, "1917"

Todd Phillips, "Joker"

SKENOGRAFIA MË E MIRË

'Once Upon a Time... in Hollywood'

"Once Upon a Time...in Hollywood" - FITUES

"The Irishman"

"1917"

"Jojo Rabbit"

"Parasite"

AKTORJA MË E MIRË NË NJË ROL MBËSHTETËS

'Marriage Story'

Kathy Bates, "Richard Jewell"

Laura Dern, "Marriage Story" - FITUES

Scarlett Johansson, "Jojo Rabbit"

Florence Pugh, "Little Women"

Margot Robbie, "Bombshell"

AKTORI MË I MIRË NË NJË ROL MBËSHTETËS

Tom Hanks, "A Beautiful Day in the Neighborhood"

Anthony Hopkins, "The Two Popes"

Al Pacino, "The Irishman"

Joe Pesci, "The Irishman"

Brad Pitt, "Once Upon a Time...in Hollywood" - FITUES

FILMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

South Korea, "Parasite" - FITUES

Spain, "Pain and Glory"

France, "Les Misérables"

North Macedonia, "Honeyland"

Poland, "Corpus Christi"

DOKUMENTARI MË I MIRË ME METRAZH TË SHKURTËR

"In the Absence"

"Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)" - FITUES

"Life Overtakes Me"

"St. Louis Superman"

"Walk Run Cha-Cha"

DOKUMENTARI MË I MIRË ME METRAZH TË GJATË

"American Factory" - FITUES

"The Edge of Democracy"

"Honeyland"

"For Sama"

"The Cave"

KËNGA MË E MIRË ORIGJINALE

"I'm Standing With You," "Breakthrough"

"Into the Unknown," "Frozen II"

"Stand Up," "Harriet"

"(I'm Gonna) Love Me Again," "Rocketman" - FITUES

"I Can't Let You Throw Yourself Away," "Toy Story 4"

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR

"How to Train Your Dragon: The Hidden World"

"I Lost My Body"

"Klaus"

"Missing Link"

"Toy Story 4" - FITUES

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR

"The Irishman"

"Jojo Rabbit" - FITUES

"Little Women"

"The Two Popes"

"Joker"

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL

'Parasite.'

"Marriage Story"

"Once Upon a Time in Hollywood"

"Parasite" - FITUES

"Knives Out"

"1917"

FOTOGRAFIA MË E MIRË

"1917" - FITUES

"Once Upon a Time in Hollywood"

"The Irishman"

"Joker"

"The Lighthouse"

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Little Women" - FITUES

"The Irishman"

"Jojo Rabbit"

"Joker"

MONTAZHI MË I MIRË I ZËRIT

"1917"

"Ford v Ferrari" - FITUES

"Star Wars: The Rise of Skywalker"

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Joker"

MIKSIMI MË I MIRË I ZËRIT

'1917'

"1917" - FITUES

"Ford v Ferrari"

"Once Upon a Time... in Hollywood"

"Ad Astra"

"Joker"

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR ME METRAZH TË SHKURTËR

"Dcera (Daughter)"

"Hair Love" - FITUES

"Kitbull"

"Memorable"

"Sister"

FILMI MË I MIRË ME  METRAZH TË SHKURTËR

"Brotherhood"

"Nefta Football Club"

"The Neighbors' Window" - FITUES

"Saria"

"A Sister"

KOLONA ZANORE MË E MIRË

"1917," Thomas Newman

"Joker," Hildur Guðnadóttir - FITUES

"Little Women," Alexandre Desplat

"Marriage Story," Randy Newman

"Star Wars: The Rise of Skywalker," John Williams

EFEKTET VIZUALE MË TË MIRA

"Avengers: Endgame"

"The Lion King"

"Star Wars: The Rise of Skywalker"

"The Irishman"

"1917" - FITUES

MONTAZHI MË I MIRË

"The Irishman"

"Ford v Ferrari" - FITUES

"Parasite"

"Joker"

"Jojo Rabbit"

GRIMI DHE FLOKËT

Charlize Theron (left) as Megyn Kelly in 'Bombshell'

"Bombshell" - FITUES

"Joker"

"Judy"

"Maleficent: Mistress of Evil"

"1917"

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit