Gruaja kineze dënohet me 1 vit burg, fshehu simptomat e Covid gjatë fluturimit nga SHBA në Pekin

27/01/2021 - 09:05

Një grua kineze që mori ilaçe anti-inflamatore për të fshehur simptomat e COVID-19 në një fluturim nga SHBA-ja në Kinë marsin e kaluar, u dërgua në burg nga një gjykatë e Pekinit për pengimin e parandalimit dhe trajtimit të sëmundjeve infektive.

Li Na u dënua në muajin tetor, por vendimi u bë publik vetëm pak kohë më parë. Ajo kishte jetuar në Massachusetts vitet e fundit, duke punuar për kompaninë e farmacisë në SHBA, Biogen. Por, si shumë prej bashkatdhetarëve të saj, ajo zgjodhi të kthehej në Kinë gjatë pandemisë, me sa duket duke besuar se autoritetet lokale do të ishin më efektive në ndalimin e sëmundjes sesa homologët e tyre perëndimorë.

37-vjeçarja u ndje e sëmurë disa ditë para fluturimit, por nuk i ktheu biletat e saj pavarësisht se një prej kolegëve të saj tashmë ishte diagnostikuar me Covid-19. Gruaja mori antipiretikë para se të hipte në mënyrë që të fshihte simptomat e saj të koronavirusit dhe kreu një udhëtim të gjatë ajror nga Boston në Los Angeles dhe më pas në Pekin.

Problemet e saj shëndetësore u zbuluan vetëm pas uljes në Aeroportin Ndërkombëtar të Pekinit. Më 13 mars 2020, Li u diagnostikua me koronavirus, i cili detyroi 63 prej kontakteve të saj të ngushta të kalonin në karantinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

1. Ju nuk mund ta llogaritni saktë dritaren tuaj pjellore.

Një e moshuar nga Çekia po bën xhiron e rrjeteve sociale.

Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar, Elisabeth ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoi

Sonda e Nasës, Perserverance do të nisë kërkimet për shenja jete të mëhershme në Mars, por zbulimi më i ri duket sikur mbështet idenë edh

Këngëtari korçar i serenatës Naum Tërova u nda nga jeta si pasojë e koronavirusit. I shtruar prej ditësh në spital, Tërova ndërroi jetë m

Disa shenja përdorin bukurinë e tyre për të joshur personin që pëlqejnë, ndërsa disa të tjera kanë pikë të fortë komunikimin.

Hëna e plotë që mbrëmjen e sotme ndriçon mbi Durrës ka krijuar një zbaticë të madhe në shëtitoren “Taulantia”.

Ju mund të përpiqeni të bindni të tjerët se fëmija juaj është shumë i sjellshëm, por nëse ju bëni gabime në edukimin e tyre, ata do të je

Një gjykatë në Pekin ka urdhëruar një burrë pas divorcit që të kompensojë gruan e tij për punët e shtëpisë që ajo bëri gjatë martesës së

Një pikturë e rrallë e Van Gogh, nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund të marsit në Paris, nga Sotheby’s.