Keni flokë të thatë dhe të ashpër? Si t’i trajtoni

18/09/2018 - 14:36

Ka sezone kur flokët tuaj janë shumë të butë dhe me shkëlqim, por ka dhe raste kur janë shumë të ashpër dhe të thatë. Gjatë vjeshtës sidomos në muajin tetor, flokët tuaj fillojnë të humbasin lagështinë për shkak të niveleve më të larta të ndotësve të pranishëm në ajër. Megjithatë ka zgjidhje shumë të efektshme edhe për këtë.

Përdorni vaj kokosi

Ky është i vetmi vaj që mund të zbusë flokët tuaj dhe të shtojë lagështinë në skalp.

Kos

Nuk duhet të mendoni për trajtime të shtrenjta flokësh, spese zgjidhjen mund ta gjeni në kuzhinën tuaj. Nëse filloni të përdorni kos, do ta ndjeni ndryshimin brenda dy ose tre ditësh. Nëse nuk doni ta përdorni çdo ditë, mund ta përdorni një herë në javë.

Lani flokët me qumësht të ftohtë një herë në javë për t’i pasur flokët të fortë dhe të shëndetshëm.

Filloni të përdorni shampo fëmijësh

Shpeshherë duhet të bëni ndërrim të shampos nëse keni probleme me flokët. Në të tilla rastesh duhet të gjeni një shampo që nuk është shumë e fortë për flokun tuaj. Nëse përdorni për një javë një shampo të re do të ndjeni menjëherë ndryshimin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasi Tristan Thompson e tradhtoi Khloé Kardashian me shoqen e ngushtë të Kylie Jenner, Jordyn Woods, në rrjet kanë vërshuar me shpejtësi

Dukesha Meghan Markle organizoi dje festën e foshnjes që do të sjellë në jetë.

Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha janë ndër çiftet që kanë një histori të gjatë dashurie, ato u fejuan gjatë vitit 2018.

Bebe Rexha ka publikuar projektin e ri muzikor të titulluar “Last Hurrah” ku duket më seksi se kurrë.

"Disney" ka qenë dhe vazhdon të jetë një nga produksionet më të njohura dhe të suksesshme kur bëhet fjalë për filmat vizatimorë.

8-vjeçarja Frensi Lluka, i ka idetë e qarta se çfarë do të bëhet kur të rritet.

Partnerja e kryeministres lesbike të Serbisë, Ana Bërnabiq, Milica Gjurgjiq, ka sjellë në jetë një djalë.

8 vite më parë Gjon Muharremaj mahniti jurinë e ‘Albania’s Got Talent’ me zërin e tij teksa këndonte një prej baladave më të dashura fran

Modelja australiane Jem Wolfie ka kaluar një ditë të bukur në plazh dhe ka ndarë me fansat e saj fotot nga bregdeti i vendlindjes së saj.

Aktualisht kudo në rrjet gëlojnë lajmet se Tristan Thompson ka tradhtuar Khloé Kardashian me shoqen e ngushtë të Kylie Jenner, Jordyn Woo