Krijuan klonimin e parë të suksesshëm në botë, shkencëtarët tregojnë trajtimin e mundshëm kundër COVID-19

04/04/2020 - 21:45

Shkencëtarët që bënë klonimin e parë të suksesshëm në botë, duke krijuar delen Dolly, thuhet se janë në bisedime me qeverinë britanike për një trajtim të mundshëm për Covid-19 duke përdorur qeliza imune nga vullnetarë të rinj dhe të shëndetshëm.

Studiuesit nga “TC Biopharm” afër Glasgow kanë përdorur terapinë e re – e cila përdor transfuzione qelizash që ndërtojnë imunitetin, për të trajtuar me sukses kancerin.

“Daily Telegraph” raportoi se ata tani shpresojnë se do të funksionojë edhe kundër koronavirusit, dhe janë në bisedime me qeverinë për të testuar terapinë për atë qëllim. Ajo mund të jetë në dispozicion në spitalet britabike të NHS deri në korrik.

Dr. Brian Kelly, këshilltar i lartë strategjik mjekësor në “TC Biopharm”, tha se një nga sfidat kryesore për të luftuar infeksionin viral është të zhvillojë diçka që do të sulmojë qelizat e infektuara dhe jo qelizat normale.

Dolly ka vazhduar të frymëzojë kërkime shkencore mbi 20 vjet pasi ajo u zbulua në botë. Krijimi i saj ka qenë thelbësor për hulumtimin e qelizave burimore dhe ‘hapi mundësi më parë të paimagjinueshme’ në biologji dhe mjekësi. Dolly ishte si një mrekulli mjekësore, si qengji i vetëm që mbijetoi nga 277 përpjekje për klonim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Unaza prej 14 karat ari dhe diamanti, të cilën Kobe Bryant ia dhuroi mamasë së tij 20 vjet më parë, është shitur për një  shumë prej 206 

Fotot e fundit të miliarderes së njohur, motrës së Kim Kardashian, Khloe kanë ngjalluar mjaft diskutime në rrjet.

Pas një operacioni të policisë nga Bosnja dhe Hercegovina, janë arrestuar plot 35 persona.

Nëna e dy fëmijëve, Laura Higginson, e cila po trajtohej në spital për një pneumoni të dyshimtë, vdiq pasi iu administrua aksidentalisht

Jona Shehaj gjatë kësaj kohë karantine ka përdorur shumë aplikacionin “Tik Tok”, por një video e saj ka marrë dhe vëmendjen e kryeministr

Deputeti Selami Jenishehri ka lënë gojëhapur të gjithë publikuan teksa është shfaqur me një model të ri flokësh.

Reperi i njohur Arkimed Lushaj, që njihet ndryshe me emrin e artit Stresi, ndodhet prej kohësh në një raport të komplikuar me bukuroshen

Masat e forta shtrënguese të marra nga qeveria për parandalimin e koronavirusit kanë paralizuar dhe “infektuar” disa nga sektorët e ekono

Një mjek i cili nuk ka përdorur sapun dhe shampo për 4 vite i ka lënë gojëhapur të gjithë teleshikuesit në New York.

Muzeu i Luvrit, i cili shumëfishoi ofertën e tij në internet dhe rrjetet sociale gjatë kohës së izolimit, u mbështet masivisht nga 10,5 m