Mos harroni të ngrini sytë nga qielli sonte, një "spektakël" ju pret!

12/08/2019 - 18:37

Një shfaqje kozmike pritet të ndodhë sonte pas mesnatës në Tokë. Meteori i përvitshëm Perseids është duke u zhvendosur aktualisht.

Të gjithë ata që do mbajnë sytë në qiell, do arrijnë të shohin “spektakël” yjesh, që do fillojë nga mesnata e 12 gushtit dhe do zgjasë deri në orët e para të 13 gushtit.

Meteorët quhen “Perseids” sepse nuk shmangen nga yjësia Perseus dhe mund të shihen me sy të lirë kudo në botë.

Këto lloj meteorësh kthehen çdo vit në gusht. Spektakli i tyre vihet re më shumë në hemisferën veriore, ku ka më pak ndriçim artificial.

Sipas NASA, këtë vit do të duken më shumë yjet pasi hëna nuk do të jetë e plotë, duke e bërë qiellin të duket më i errët.

Ekspertët besojnë se do të ketë një numër më të madh yjesh, me rreth 150 meteorë në orë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtarja e njohur e muzikës folklorike, Silva Gunbardhi ka qenë ditën e sotme e ftuar në programin ‘E diell’ ku i është përgjigjur një

Këto janë shenjat më të rrezikshme të horoskopit.

Gaforrja

Një fenomen i pazakontë ka ndodhur në Skoci ku era e fortë që po godet Britaninë e Madhe ka ndryshuar edhe rrjedhën e një ujëvare.

Ndonëse gjatë javës ka një axhendë të ngarkuar politike, duket se kreu i PD-së Lulzim Basha ka gjetur kohë për të shpenzuar dhe me bashkë

Gazeta lokale “Giornale di Vicenza” ka bërë publik një rast kur sulmuesit italian Mario Balotelli i janë kërkuar 100 mijë euro nga një 18

Arjola Demiri dhe Irgen Çela janë dy aktorët që luajnë çiftin e lumtur në “Portokalli”, por luajnë edhe në filmin “I love Tropoja”. Aktua

Prezantuesja e njohur e “Love Island”, Caroline Flack, ndërroi jetë në moshën 40-vjeçare. Ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj më 14 shk

Moderatorja Ilda Bejleri ka reaguar pas dëshmisë në komisariat të personit që pa skenën e ngjarjes ku supozohet se ajo përplasi një grua

Një 31-vjeçare britanike ka humbur jetën pas një operacioni për rimodelimin e të pasmeve.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.