Tetë fjalët që familja mbretërore nuk i përdor kurrë në asnjë vend

14/03/2019 - 10:37

Të jetosh si një familje mbretërore nuk është e thjeshtë. Shpeshherë pjesëtarët e saj përballen me rregulla shumë strikte në komunikimin me njerëzit e tjerë, por jo vetëm. Këto janë 8 fjalët që familja mbretërore duhet t’i shmangë sipas ‘Harpers Bazaar’:

1.Tualeti

Kur është koha për të shkuar, dukesha nuk mund të përdor fjalët “tualet”, “banjo” apo edhe “zonjat”, por “nevojtore”.

2.Ndjesë

Nëse Princi William i shpëton ajo që thatë, ai do t’ju pyes me një “çfarë?”. Fjalë të tilla si “më vjen keq” dhe “ndjesë” nuk përdoren në mesin e klasës së lartë, pa marrë parasysh sa të sjellshëm janë.

3.Divan

Mbretëresha Elizabeth mund të kalojë një ditë të qetë në “divan”, por nuk mund të përdorë këtë fjalë.

4.Kuzhina

Buckingham Palace pëlqen t’i quajë si “dhomat e uljes”.

5.Ba

Shumica e fëmijëve i thërrasin prindërit e tyre me fjalët “ba” dhe “ma”. Por në rastin e Princit Charles nuk mund t’i referohet mbretëreshës si “mami”.

6.Parfum

Diana, Princesha e Wales, pëlqente që të mbante një “aromë” të veçantë (Quelques Fleurs), por nuk e përdorte fjalën “parfum”.

7.Oborr

Nëse Princ George dhe Princeshë Charlotte duan që të dalin jashtë, prindërit e tyre do t’u referohen “verandë”, jo “oborr”.

8.Shik

Fjala e duhur që duhet të përdorni është “i/e zgjuar”. Fjala “shik” mund të përdoret vetëm me ironi, për të treguar se është një fjalë e ulët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mendoni një pengesë të gjatë prej 9 kilometrave që ndihmon në mbrojtjen e qytetit nga ujërat e përmbytjes gjatë stuhive të ashpra si Sand

Khagendra Thapa Magar, burri më i shkurtër në botë ka ndërruar jetë në moshën 27-vjeçare.

Një injeksion dy herë në vit që zvogëlon kolesterolin e keq për të mbrojtur zemrën është zgjidhja e kompanisë NHS me qendër në Britaninë

Një grua është bërë lajm i ditës në Britaninë e madhe nga gazeta

Frogmore Cottage, shtëpia e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan është në proces mbylljeje, pas spekulimeve që çifti nuk ka ndë

Për disa njerëz, pasuria është rezultat i një pune të palodhur, ndërsa për disa të tjerë, mjafton ta mendojnë dhe ditën tjetër janë të pa

Disa udhëtarë mbetën të plagosur pasi një dallgë e madhe u përplas në dritaret e trenit, në një kohë kur Britania po përballet me një mot

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar gjatë një ndeshje amatore futbolli në Meksikë, ku tifozë të irrituar kaluan rrethimin dhe tentu

Kur tri vjet më parë nisi kjo çështje, u duk se Teo Hernandez mund ta pësonte.

Jaime Botin, një miliarder spanjoll, koleksionist i veprave të artit u dënua me 18 muaj burg dhe u gjobit me 58 milionë dollarë pasi tent