Tetë fjalët që familja mbretërore nuk i përdor kurrë në asnjë vend

14/03/2019 - 10:37

Të jetosh si një familje mbretërore nuk është e thjeshtë. Shpeshherë pjesëtarët e saj përballen me rregulla shumë strikte në komunikimin me njerëzit e tjerë, por jo vetëm. Këto janë 8 fjalët që familja mbretërore duhet t’i shmangë sipas ‘Harpers Bazaar’:

1.Tualeti

Kur është koha për të shkuar, dukesha nuk mund të përdor fjalët “tualet”, “banjo” apo edhe “zonjat”, por “nevojtore”.

2.Ndjesë

Nëse Princi William i shpëton ajo që thatë, ai do t’ju pyes me një “çfarë?”. Fjalë të tilla si “më vjen keq” dhe “ndjesë” nuk përdoren në mesin e klasës së lartë, pa marrë parasysh sa të sjellshëm janë.

3.Divan

Mbretëresha Elizabeth mund të kalojë një ditë të qetë në “divan”, por nuk mund të përdorë këtë fjalë.

4.Kuzhina

Buckingham Palace pëlqen t’i quajë si “dhomat e uljes”.

5.Ba

Shumica e fëmijëve i thërrasin prindërit e tyre me fjalët “ba” dhe “ma”. Por në rastin e Princit Charles nuk mund t’i referohet mbretëreshës si “mami”.

6.Parfum

Diana, Princesha e Wales, pëlqente që të mbante një “aromë” të veçantë (Quelques Fleurs), por nuk e përdorte fjalën “parfum”.

7.Oborr

Nëse Princ George dhe Princeshë Charlotte duan që të dalin jashtë, prindërit e tyre do t’u referohen “verandë”, jo “oborr”.

8.Shik

Fjala e duhur që duhet të përdorni është “i/e zgjuar”. Fjala “shik” mund të përdoret vetëm me ironi, për të treguar se është një fjalë e ulët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë me epiqendër në Detin Adriatik tronditi ditën e sotme Shqipërinë.

Zbulohet bamirësja e cila i jepte Kristiano Ronaldos hamburger falas në vitet kur ky i fundit ishte i varfër dhe praktikisht bashkime dis

Pas "Bon Bon", rruga e suksesit të Era Istrefit nuk është ndalur kurrë.

Kënga shqiptare “Të ka lali shpirt” ra nga froni, pasi nuk është më e klikuara në kanalin e “YouTube”.

Të gjithë përballemi me situata stresuese që na zemërojnë duke filluar nga trafiku e deri te kolegët e punës që s’i durojmë dot.

Arkeologët zakonisht ju duhet shumë kohë që të mendohen në lidhje me atë që kanë gjetur.