U mbeti vera pa shitur, por dehën... peshqit!

20/11/2020 - 22:13

Kafshë që sillen sikur të jenë të dehura dhe disa peshq të ngordhur. Sipas peshkatarëve, nuk ka dyshime se shkaqet, që përcaktojnë fenomenin e çuditshëm është vera që përfundon në ujë dhe nuk është hera e parë që ndodh një ngjarje e tillë, shkruhet në faqen e internetit today.it.

Ngjarja ndodhi në Gornja Radgona, një qendër bujqësore në Slloveni që ngrihet përgjatë lumit Mura, dhe sipas raporteve në shtypin lokal për shkak të shitjeve të dobëta të shkaktuara nga bllokada e koronavirusit, prodhuesit vendas kishin derdhur sasi të mëdha vere të pashitura në lumë.

Analizat e para duket se konfirmojnë atë që peshkatarët denoncojnë: sasi të larta alkooli dhe squfuri u gjetën në ujin e lumit, substanca e fundit e përdorur për të pastruar fuçitë pasi ishin zbrazur.

Problemi nuk është kufizuar vetëm tek peshqit: disa ferma në zonë përdorin lumin për të ujitur kafshët. Disa prej të cilëve, sipas gazetës Slovenske Novice, treguan simptoma të dehjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I ftohti dhe era dëmtojnë shumë lëkurën dhe kjo periudhë cilësohet nga dermatologët si më delikatja përsa i përket lëkurës.

Ura e famshme e Bosforit në Stamboll, që lidh Turqinë Europiane me atë Aziatike, është veshur me ngjyrat kuqezi mbrëmjen e sotme.

Një tjetër urim i veçantë  ka ardhur për festën e 108-vjetorit të Pavarësisë për Shqipërinë ditën e sotme.

Moderatorja Gerta Gixhari ishte e ftuar së fundmi në "Glamour Zone", me Ester Bylykun.

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, është bërë nënë për herë të dytë.

Nëse 2020 ju ka lodhur seriozisht nervat, viti i ardhshëm (2021) do të korrigjojë të gjitha sikletet dhe keqkuptimet dhe do t'ju japë lum

Me foton më të bukur, reperi kosovar, Arian Gushi ose ndryshe Gold Ag ka dhënë lajmin se është bërë baba për herë të parë me një djalë.

Në tetor të vitit që lamë pas, shefi i njohur i kuzhinës Renato Mekolli pranoi se është në një lidhje dashurie.

Aktorja dhe skenaristja italiane, Daria Nicolodi ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare.

Një burrë nga Kenia që gabimisht ishte raportuar i vdekur është kthyer në jetë të martën, ndërsa ndodhej në tryezën e morgut, ku trupi do