Mbahet në Durrës takimi i Rajonit të Mesëm të PS-së, Spiropali: Ja si do zgjidhen drejtorët (VIDEO)

29/08/2019 - 14:36

Mesditën e sotme është mbajtur takimi i Rajonit të Mesëm, një strukturë brenda Partisë Socialiste, për arsye organizimi dhe zgjedhjesh që janë në sezonin e vjeshtës.

Takimi u mbajt për gati 3 orë në Këshillin e Qarkut në Durrës, ndërsa menjëherë pas përfundimit, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe njëherësh zëdhënëse e qeverisë, Elisa Spiropali, në një deklaratë për “DurrësLajm”, tha se u diskutua kontributi që duhet të japin kryetarët e bashkive në punët publike, pastrimin e qytetit, dhe në çështje të tjera, që sipas Spiropalit, janë lënë pas dore nga bashkitë e djathta.

Ndërsa lidhur me shkarkimet e mundshme të drejtorëve nëpër bashkitë e sapokonstituuara, zëdhënësja e Qeverisë u shpreh se nuk ka qenë ky fokusi i diskutimeve të sotme, pasi ka procedura të tjera ligjore mbi zgjedhjen e tyre.

Ne nuk diskutojmë në këto forume për shkarkime dhe emërime. Ka procedura ligjore se si zgjidhen drejtorët. Ne vendosim parimet mbi të cilat duhen zgjedhur: kontributi ndaj komunitetit dhe shërbimi ndaj qytetarëve të majtë e të djathtë, pa dallim”, deklaroi Spiropali.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputeti socialist, Taulant Balla thotë se kryedemokrati Lulzim Basha duhet t’i kërkojë falje shqiptarëve për lajmin e rremë për kontenie

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me rastin shefit të postës së policisë së Fushë-Arrëzit, Izmir Duraku i cili u a

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një urim mbretit të Suedisë Carl XVI Gustaf me rastin e Ditës Kombëtare të Suedisë teksa uron edhe gjit

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore arriti sot në një konsensus mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor që do të adresojnë rekomandimet e OS

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, vlerëson marrëveshjen e arritur mes palëve politike për Reformën Zgjedhore, duke theksuar se duhet imp

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur gjithashtu arritjen e një marrëveshjeje për Reformanë Zgjedhore.

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi reagoi pas lajmit se në Shqipëri është arritur marrëveshja për Reformën Zgjedhore.

Edhe kryeministri Edi Rama reagoi pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore. Ai shkroi se e rëndësishme është që Lulzim Basha d

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim në përfundim të mbledhjes së këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, për të cilën palët vendosën të dak

Në fund të mbledhjes së Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore, përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, tha se është arritu