Rama citon Kuranin para investitorëve në Turqi: Allahu do më shumë njerëzit e dobishëm, ta bëjmë Durrësin si Izmirin

08/12/2019 - 15:17

Gjatë një konferencë me investitorët në Turqi pas takimit me Presidentin Recep Tayip Erdogan, kryeministri Edi Rama kërkoi ndihmë nga turqit për të dalë nga gjendja e jashtëzakonshme në të cilën ndodhet vendi pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit.

Rama iu drejtua donatorëve turq, duke cituar Kuranin dhe duke përmendur Allahun, ndërsa tha se “njerëzit që Allahu do më shumë janë ata që janë të dobishëm për të tjerët dhe kushdo ndihmon një njeri në vështirësi, Allahu do ta lehtësojë nga vështirësia në ditën e ringjalljes”.

"Jam këtu para jush dhe po bëj thirrje për ndihmë. Njerëzit që Allahu do më shumë janë ata që janë të dobishëm për të tjerët dhe kushdo ndihmon një njeri në vështirësi, Allahu do ta lehtësojë nga vështirësia në ditën e ringjalljes. Më lini të jem i qartë miqtë e mi, unë nuk ofroj ringjallje por po kërkoj dritën në zemrat tuaja. Turqia e provoi edhe njëherë që i përmbahet urtësisë së saj sepse nuk braktisi një mik e një vëlla në nevojë. Siç thotë edhe thënia e vjetër të ecësh me një mik në errësirë është më mirë se të ecësh i vetëm në errësirë. Kurani na mëson se katastrofat njerëzore janë sprova. Dua që katastrofa që po kalojmë të kthehet në frymëzim, dhimbja të kthehet në forcë. Katastrofa ka përkulur qytetet tona më të rëndësishme. Dua të besoj se edhe me ndihmën tuaj do arrijmë të bëjmë për Durrësin atë që Turqia bëri për Izmirin. Shumica e ndërtesave të shkatërruara janë struktura shumëkatëshe me nja dhjetëra familje. Ne besojmë se dëmi i shkaktuar shkon përtej asaj që është njerëzisht e përballueshme për ne. Përtej debateve tokësore le të kemi besim se zoti pranon vetëm atë që është e drejtë. Ju kërkoj falje që ndërhyra në konferencën tuaj, ju falenderoj me zemër për durimin."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar për tragjedinë e ndodhur në minierën e Selishtës, në Dibër, ku humbën jetën dy minatorë dhe

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet disa postimeve në rrjetet sociale u ka bërë thirrje grevisteve të Ballshit që të lenë grevën dhe menjëher

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka reaguar pas tragjedisë së ndodhur në minierën e Selishtës, në Dibër, ku humbën jetën dy minatorë d

Seanca plenare e kësaj të enjteje është shoqëruar me debate të ashpra mes deputetit Myslim Murrizi dhe ministrit të Brendshëm, Sandër Lle

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në fjalën e saj në Kuvend, foli për një skenar të mundshëm në rast mbingarkese të sistemit sh

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka deklaruar se brenda 31 dhjetorit do të jenë gati 600 banesa individuale në Shijak dhe në Tiranë.

Deputeti opozitar Kujtim Gjuzi nuk e ka pritur mirë mungesën e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ditën e sotme

Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve dhe apelit të presidentit Ilir Meta për të mos i votuar ndryshimet kushtetuese pa ardhur opinion

Teksa ditën e premte do të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës, ku në një nga pikat e rendit të ditës pritet të miratohet dhe rritja e tari

Më shumë se 100 gra dhe vajza i janë bashkuar Partisë Socialiste të Durrësit gjatë një aktiviteti të zhvilluar në kuadër të nismës #Edhe1