Valbona Sakollari: Projekte si Veliera do kalojnë në referendum në të ardhmen

23/06/2019 - 22:09

Në forumin e nisur nga shoqëria civile, kandidatja e BINDJES DEMOKRATIKE për bashkinë e Durrësit, Valbona Sakollari ka folur për drejtimin e bashkisë dhe për reformat që do marrë në njësitë administrative. Ajo ka folur edhe se si do jetë e ardhmja në projektet e mëdha si Veliera.

“Lidhur me transparencën në vendimmarrje di që përfaqësimi është në nivel shumë shumë të ulët në qeverisjen lokale, di gjithashtu edhe që jashtë qendrës së Durrësit ka një përqindje shumë të vogël të zonave rurale që ndihen të përfaqësuara.

Pra, mënyra se si unë do menaxhoj qeverisjen lokale është së pari duke zgjeruar pjesëmarrjen dhe shtrirë qeverisjen lokale në të gjithë bashkinë e Durrësit. Nuk kemi pse të dallojmë sot fshatarin nga qytetari, nuk është qytetar ai që qëndron në qendër të Durrësit por qytetar është i gjithë komuniteti dhe kushdo që jeton në bashkinë e Durrësit. Kjo do të bëhet me grupe pune jo vetëm në qendër të bashkisë, por në të gjitha njësitë administrative. Pra, shkon bashkia tek njësia administrative dhe nuk merr rrugën qytetari njëherë tek njësia administrative pastaj të vijë në qendër e pastaj të kthehet sërish mbrapsh. Me këtë plan pune të mirëfilltë, grupe të caktuara nga bashkia e Durrësit shkojnë në njësitë administrative për të marrë opinionin.

Një gjë shumë e rëndësishme që dua t’ju sqaroj është strategjia e vendimmarrjes nëpërmjet referendumeve për të gjitha ato çështje që i përkasin Durrësit të pas 30 viteve. Pra, për raste si Veliera do kalohet në referendum që secili të mendojë dhe të shprehë nëse duhet bërë dhe jo të gjejë vrima të të shkuarës tonë, ngrihemi një mëngjes dhe kuptojmë se kemi shkatërruar një histori 2500-vjeçare për një biznes dy lekësh të dikujt. Kjo nuk do të jetë më!”, tha znj. Sakollari.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti i 26 nëntorit e ka shndërruar pjesërisht Durrësin në një qytet fantazëm.

Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi ka reaguar pas urdhër arresteve të firmosura ditën e sotme nga Policia e Shtetit.

Kreu i Partisë Socialistë në Manzë, Armand Basha ka reaguar pas akuzave të PD-së se familja e tij ka përfituar 3 bonuse qiraje nga Bashki

"Opozita ka qenë inekzistente përjashto daljet rutinë të Bashës, që e përshëndes për një vetëpërmbajtje në momente tejet të vështira për

Kryeministri Edi Rama ka theksuar edhe njëherë se fondet për rindërtimin pas tërmeti tragjik që goditi vendin, do të përdoren me ndershmë

Ish-deputetja e PD Grida Duma ka ndarë me publikun një pjesë të përjetimeve të saj nga tërmeti i 26 nëntorit që goditi një pjesë të mirë

Banorët në Laç kanë denoncuar tek Kryetari i Partisë Demokratike diskriminimin e tyre nga qeveria dhe bashkia, duke i lënë ata pa strehim

Pas akuzave të ngritura paraditen e sotme nga Partia Demokratike, e cila denoncoi se 3 bonuse qiraje ishin dhënë për familjen e Armand Ba

Pas lëshimit të 17 urdhër arresteve, dhe 9 të ndaluarve në Durrës, në kuadër të hetimet që po kryhen për tërmetin e 26 nëntorit, ka ardhu

“Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes.