Durrës, aktivitete me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara (VIDEO)

04/12/2017 - 19:44

   Me rastin e datës 3 dhjetor, Ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuar, qendra e Shërbimeve Komunitare për Fëmijët me Aftësi të Kufizuara, “Save the Children” në Durrës organizoi një sërë aktivitetesh për fëmijët që trajtohen në këtë institucion. 

Një ekspozitë pikture është celur në hollin e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu”, me synim përmirësimin e sjelljes së njerëzve ndaj fëmijëve me aftësi të kufuzuara. 

Menaxherja e kësaj qendre Alda Agolli tha se në Durrës trajtohen 70 fëmijë prej vitit 2016 me një sërë shërbimesh shumë të domosdoshme.

Për prindërit e vogëlushëve, problem mbetet mungesa e trajtimit të fëmijëve të tyre në shkollat publke. 

Fëmijët autokë dhe me aftësi të kufizuara përballen me mungesë të mësuesve shoqërues në klasa, me mungesën e vëmendjes nga ana e fëmijëve të tjerë, pse jo dhe me diskriminim. Prindërit e këtyre fëmijëve thonë se vetëm tek qendra “Save the Children” vogëlushët kanë gjetur një derë të hapur për trajtimin dhe socializimin e tyre. Aktiviteti vijoi me një koncert argëtues ku u përfshinë fëmijët dhe prindërit e tyre. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një monitorim i pavarur i zhurmave në qytetin e Tiranës për 2018-en, tregon diferencim të madh të vlerave nga matjet e vitit të kaluar te

Flora Baftjari është zonja nga Vaqarri e cila denoncon publikisht në emisionin “Pa gjurmë” në Report TV dhunën që ushtron i vëllai Edmond

Dhuna është një plagë e shoqërisë, por ajo është edhe më e rëndë kur është brenda katër mureve të familjes.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën në universitetin e Durrësit ofron një alternativë unike në universitetet shtetërore: stu

Event mjaft i rëndësishëm në shoqërinë e një vendi janë martesat.

“Fiks Fare” solli mbrëmjen e kësaj të hëne historinë e dhimbshme të një gruaje, të dhunuar vazhdimisht nga ish-bashkëshorti, me 6 urdhra

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka hapur dyert për 2200 studentë që ulen për herë të parë në auditore, nga 17 mijë që numërohe

Universiteti i Shkodrës dhe fusha akademike ka humbur një nga personalitetet e shquara të qytetit të Shkodrës.

Sot nis viti i ri akademik për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë (bachelor dhe profesionale).