"Kjo s'quhet banesë por varrezë", banorët braktisin punën dhe zhvendosen nga Durrësi pas tërmetit (VIDEO)

10/12/2019 - 16:18

Pasojat e pastërmetit të 26 nëntorit në Durrës janë dramatike në këtë prag dimri për mijëra banorë në Durrës.

Një pjesë e banorëve janë strehuar nëpër hotele, një pjesë tek të afërmit, e ndërsa një pjesë tjetër po ikin nga Durrësi në qytete të tjera.

"DurrësLajm" ishte në një prej apartamenteve të katit të parë, në lagjen numër 18 ku kjo familje u zhvendos pasi ish-banesa ju kthye ish-pronarit ka shpëtuar për mrekulli natën e 26 nëntorit.

Bashkëshorten dhe dy vajzat e vogla i ka dërguar te gjyshërit në Sukth, ndërsa kryefamiljari qëndron mbi rrënojat e apartamentit. Pallatet e tyre janë inspektuar nga grupet e inxhinierëve, por përfundimet e dhëna kanë kontradikta me gjendjen reale.

Banorët thonë se pallatet ku banojnë janë dëmtuar tërësisht, ata po ngarkojnë orenditë e po ikin, siç është rasti i këtij banori të lagjes 18, i cili shpërngulet nga Durrësi drejt Peqinit, madje ka braktisur edhe vendin e punës si shofer kamioni.

Banorët janë në dilema të mëdha. Atyre u janë vënë shiritat e bllokimit, por deri tani nuk kanë përfituar as bonusin e qerasë nga bashkia e cila nuk ka lëvruar fonde.

Nga ana tjetër, grupet e inspektimit vijojnë punën në terren. Nga komunikimi i fundit deri tani janë inspektuar 2129 banesa, janë shpallur të pabanueshëm 651 pallate dhe janë evidentuar për tu prishur 93 të tjera.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi qendrën shëndetësore të Laprakës, një prej 4 qendrave shëndet

Universiteti “Aleksandër Moisiu” ka publikuar në faqen e saj, aplikantët të cilët janë shpallur fitues për transferim studimesh dhe progr

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, tha sot në emisionin ‘Open” se rritja e pagave të infermierëve dhe mjekëve do të bëhet

Qeveria Shqiptare ka marrë vendimin për t’u angazhuar financiarisht nëpërmjet mekanizmit COVAX, për të patur vaksinën e sigurt anticovid.

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, t

Disa zona të kryeqytetit do të kenë kufizime në oraret e energjisë elektrike gjatë javës së ardhshme.

Dy ditë pas protestës përpara kryeministrisë, nga ku u kërkua riatdhesimi i më shumë se 60 grave dhe fëmijëve shqiptarë nga kampi Al Hol

Në Qendrën Kombëtare e Transfuzionit të Gjakut, ku nga sot nisi aplikimi i metodës së re për sigurmin e drejtpërdrejtë të plazmës, me apa

Gjithnjë e më shumë nëpër botë, po vërtetohet se Covid-19 ka "aktivizuar" dhe shumë sindroma të tjera të cilat ndeshen shumë rrallë te pa

Pedagogu i Komunikimit Artan Fuga, me anë të një statusi në “Facebook” ka shkruar në liidhje me largimin nga posti i ministres së Arsimit