"Kjo s'quhet banesë por varrezë", banorët braktisin punën dhe zhvendosen nga Durrësi pas tërmetit (VIDEO)

10/12/2019 - 16:18

Pasojat e pastërmetit të 26 nëntorit në Durrës janë dramatike në këtë prag dimri për mijëra banorë në Durrës.

Një pjesë e banorëve janë strehuar nëpër hotele, një pjesë tek të afërmit, e ndërsa një pjesë tjetër po ikin nga Durrësi në qytete të tjera.

"DurrësLajm" ishte në një prej apartamenteve të katit të parë, në lagjen numër 18 ku kjo familje u zhvendos pasi ish-banesa ju kthye ish-pronarit ka shpëtuar për mrekulli natën e 26 nëntorit.

Bashkëshorten dhe dy vajzat e vogla i ka dërguar te gjyshërit në Sukth, ndërsa kryefamiljari qëndron mbi rrënojat e apartamentit. Pallatet e tyre janë inspektuar nga grupet e inxhinierëve, por përfundimet e dhëna kanë kontradikta me gjendjen reale.

Banorët thonë se pallatet ku banojnë janë dëmtuar tërësisht, ata po ngarkojnë orenditë e po ikin, siç është rasti i këtij banori të lagjes 18, i cili shpërngulet nga Durrësi drejt Peqinit, madje ka braktisur edhe vendin e punës si shofer kamioni.

Banorët janë në dilema të mëdha. Atyre u janë vënë shiritat e bllokimit, por deri tani nuk kanë përfituar as bonusin e qerasë nga bashkia e cila nuk ka lëvruar fonde.

Nga ana tjetër, grupet e inspektimit vijojnë punën në terren. Nga komunikimi i fundit deri tani janë inspektuar 2129 banesa, janë shpallur të pabanueshëm 651 pallate dhe janë evidentuar për tu prishur 93 të tjera.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Demografia e Shqipërisë ka hyrë në një cikël krize, prej emigracionit të lartë, rënies së numrit të lindjeve, rënies së martesave, rritje

Qendra “Smart Center” në Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajni

Del pergjigja e autopsisë së Rezarta Dhe Olsi Hajdarit të cilët u heluman 5 ditë pas dasmës në fshatin Xhyrë të Librazhdit, e për pasojë

Famullia “Shën Dominiku” dhe Vatra Biblike Katolike organizuan të dielën në qytetin e Durrësit, sipas nismës së Atit të Shenjtë, Papa Fra

 Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar ambientet e reja të qendrës shëndetësore Bardhoc në Kukës

Menjëherë pas urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë, janë marrë masa në aeroportin e Rinasit për koronavirusin, që është kthyer në një al

Famullia “Shën Dominiku” dhe Vatra Biblike Katolike  organizojnë sipas nismës së Atit të Shënjtë, Papa Françesku, më 26 janar 2020, në qy

Banorët e qarkut të Kukësit do të kenë një maternitet të ri dhe spitalin e rikonstruktuar, falë investimit të qeverisë me vlerë 3 milion

Vetëm 23 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë, ndo

5 foshnja, të cilat lindën me probleme në zemër, gëzojnë shëndet të plotë falë ekipit të Kardiokirurgjisë në QSUT.  Ka qenë mjeku Altin V