Celularët e rinj Huawei nuk mund të përdorin më aplikacione të Google

29/08/2019 - 22:07

Gjenerata e re e telefonave të Huawei mësohet se nuk do të kenë më disa prej aplikacione të njohura të Google, duke përfshirë YouTube dhe Google Maps. Një fakt i tillë u konfirmua nga Google dhe ka ndodhur për shkak të ndalimit që qeveria amerikane bëri ndaj shitjes së produkteve për Huawei.

Në këtë mënyrë Google  nuk mund të licensojë aplikacionet e saj në telefonat e rinj Huawei. Diçka e tillë do të thotë se telefonat e rinj të Huawei nuk do të kenë as akses në “Play Store”, duke u hequr mundësinë përdoruesve për të përdorur aplikacionet e njohura.

Pak kohë më parë qeveria e SHBA i ndaloi kompanitë amerikane që të shisnin produkte për gjigandin kinez Huawei duke pretenduar se cënohet siguria kombëtare.

Megjithatë  Presidenti i Amerikës Donald Trump u shpreh se mund të bëheshin disa lëshime. Por  autoritetet zyrtare amerikane nuk kanë dhënë ende asnjë licencë që kompanitë të bëjnë tregti me Huawei. Sistemi operativ Android mund të instalohet në smartphone apo tablet nga çdo prodhues.

Megjithatë për të patur në përdorim disa aplikacione kompanitë duhet të nënshkruajnë marrëveshje me Google, për shkak se shumë prej këtyre aplikacioneve i përkasin kësaj kompanie. Bëhet fjalë për aplikacione si Maps, Play Store, YouTube, Photos etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.