Misioni rreth orbitës së tokës, dy austronautë nisen më 1 gusht

19/07/2020 - 16:59

Dy astronautë amerikanë të NASA-s do të bëjnë sërish një udhëtim rreth orbitës së tokës më 1 gusht.

Këtë e ka konfirmuar kreu i NASA-s, Jim Braindenstein përmes një postimi në Twitter ku ndër të tjera shkruan se kapsula hapësinore do të ulet më datë 2 gusht.

Bob Behnken 49 vjeç dhe Doug Hurley 53 vjeç kryen provën e parë të udhëtimit në orbitën e tokës më 30 maj të këtij viti.

Kështu ata bëhen austronautët e parë që kanë udhëtuar përmes një kapsule nga një kompani private SpaceX.

Fluturimi ishte gjithashtu i pari i drejtuar nga Shtetet e Bashkuara që nga 2011, kur u pezulluan misionet e anijes hapësinore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Google ka kërcënuar se do të tërhiqet nga Australia, për shkak të përplasjeve që ka pasur në këtë vend për reklamat.

Një thashethem që kemi dëgjuar disa herë tani është se diapazoni i iPhone 13 do të ketë një nivel më të vogël dhe tani po e dëgjojmë përs

Twitter refuzoi të hiqte imazhe dhe video pornografike të shpërndara gjerësisht ne rrjet të një adoleshenti, viktimë e trafikimit seksual

Qeveria e Brazilit do të pranojë kompaninë kineze të teknologjisë Huawei që të marrë pjesë në ankandet për rrjetin 5G.

Aplikacioni i mesazheve, Signal ka raportuar probleme teknike të premten pasi njohu fluks të madh të përdoruesve, të cilët janë shtuar në

Politika e re WhatsApp ka shkaktuar një valë të madhe shkarkimesh të aplikacionit SIGNAL ditët e fundit.

Presidenti aktual i SHBA, Donald Trump është pezulluar përkohësisht nga YouTube pasi nxiste dhunë me anë të videove që publikonte nga pro

WhatsApp është aplikacioni më i njohur i mesazheve në botë, i zotëruar nga kompania e Facebook.

Asnjë ndryshim në mënyrën e ndarjes së të dhënave të WhatsApp me Facebook në rajonin europian.

Në kalendarin Gregorian, pragu i Vitit të Ri, dita e fundit e një viti, bie më 31 dhjetor.