APD: Afro 1 milion e 826 mijë ton mallra me anije dhe tragete në 6 muaj

Postuar: 23/07/2018 - 09:09

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim kanë transportuar gjatë periudhës janar-qershor të këtij viti 9 përqind mallra më shumë se sa e njëjta periudhë e vitit 2017, ndërsa anijet kanë mbetur thuajse në të njëjtat shifra të vitit paraardhës.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se tragetet kanë transportuar bashkë me udhëtarët edhe mbi 443 mijë ton mallra. 
Ndërkaq anijet tregtare kanë transportuar një sasi prej më shumë se 1 milion e 382 mijë ton mallra të tjera.

Mbi 38 mijë kamionë dhe trajlerë me mallra gjithsej, kanë shfrytëzuar në 6 muaj tragetet në nisje dhe në kthim drejt-nga portet e Italisë, me një rritje prej 3-4 përqind, krahasuar me periudhën janar-qershor 2017.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmetet nuk ndalen në vendin tonë. Një goditje e re u regjistrua pas mesnatës.

Shqipëria do të mbetet në kushtet e kthjellimeve dhe vranësirave të herëpashershme.

   O zot pse më dënove kaq shumë. Do më mungosh shumë zemra ime”.

   Komuniteti shqiptar në Belgjike gjithmonë e më shumë po fuqizohet edhe në vendimmarrje.

Ambasada shqiptare përmes një deklarate për shtyp ka shprehur ngushëllimet të afërmve të dy qytetarëve shqiptarë që kanë humbur jetën në

   Furtuna dhe shiu që ka pushuar kryeqytetin pasditen e sotme nuk kanë kaluar pa pasoja.

   Duket se moti sot dhe nesër (e enjte) do të sjellë surpriza, pasi do të shoqërohet jo vetëm me ulje të temperaturave, por edhe reshje

Mbrëmjen e 14 gushtit, qindra e qindra besimtarë orthodhoksë, por jo vetëm, kanë shkuar për të kaluar natën në mjediset e Manastitit të S

Në familjen Marku, (gjyshi nga e ëma) janë hapur dyert e mortit, ku të afërmit e Marjusit presin ngushëllime për humbjen e 22-vjeçarit në

Familja Djerri është ndër shijaksit e parë, të cilët për një jetë më të mirë u larguan me eskodin e vitit '91 drejt italisë.