I ftohti mbërrin në Shqipëri, ulen temperaturat

Postuar: 12/02/2018 - 20:02

   Reshje të dendura dëbore kanë vijuar me intensitet gjatë gjithë natës, duke bllokuar disa fshatra dhe akse në të gjithë verilindjen e vendit. Trashësia e borës ka arritur deri në 50 cm, ndërkohë ka pasur ndërprerje gjatë natës, si pasojë e erërave të forta

Por lajme të këqia duket se vijnë edhe nga moti, pasi meterologët parashikojnë reshje të dendura bore për këtë javë. Sa i përket shiut duke filluar që nga dita e hënë, do të ketë reshje me intensitet më të ulët.

Megjithatë, nga llogaritjet hidrologjike të IGJEUM, rezulton se lumenjtë Drin, Buna dhe Liqeni i Shkodrës do të vazhdojnë të kenë prurje dhe nivele të larta. Dëbora parashikohet se do të vijojë edhe për 48-orë të tjera, ndërkohë që në zonat malore priten reshje dëbore në 500 m mbi nivelin e detit.

Nga ana tjetër Meteoalb nënvizon se vranësirat dhe reshje të herë pas hershme do të dominojnë pjesën më të madhe të vendit gjatë të martës, ndërsa kthjellime të shkurtra do të ketë në Juglindje. Mesdita dhe pasditja fuqizojnë vranësirat dhe reshjet në gjithë vendin; kryesisht në Jug - Qender.

Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes, por sërish një rënie me 2°C do pësojnë vlerat termike të mesditës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe kētë të premte sërish priten reshje shiu në pjesën e dytë të ditës.

   Parlamenti i Holandës ka votuar për mos dhënien e dritës jeshile për nisjen e negociatave te anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Ev

   Ditmir Bushati, ministri i Jashtëm i Shqipërisë pasditen e kësaj të enjteje u takua me homologun e tij grek, Nikos Kotzias ne Rodos.

   Nga muret e shtëpisë deri te përgjakja e rrugëve, dhuna në familje është kthyer në një shqetësim në rritje që ka shtyrë Qeverinë të nd

   Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore kane njoftuar se deri nesër (e premte) ora 14:00 përfundon ndërhyrja për riparimin e sh

   Pas takimit me homologun gjerman Horst Seehofer, ministri Fatmir Xhafaj shkruan se ka marrë një mbështetje të plotë për hapjen e negoc

   Vangjush Dako, kreu i bashkisë së Durrësit ka reaguar në një prononcim për DurrësLajm pas protestës së operatorëve të licensuar të loj

   Hollanda do të bllokojë hapjen e negociatave me Shqipërinë për anëtarësimin në BE, ky është lajmi që vjen nga agjencia e lajmeve holan

Kanë investuar miliona lekë, por nuk lejohet të ushtrojnë aktivitetin e tyre, edhe pse janë të licencuar.

Gjendja shëndetësore e dy të moshuarve Asie e Destan Nezirit, që u plagosën një ditë më parë në Durrës nga djali i tyre 25-vjeçar me thik