Kur nuk do të përdoren më qeset plastike në Durrës?! (VIDEO)

Postuar: 19/06/2018 - 18:31

   Pavarësisht nismës së marrë nga ana e qeverisë për largimin e qeseve plastike nga përdorimi, qytetarët në Durrës vijojnë t’i përdorin këto të fundit me po të njëjtat ritme.

Në tregun e përditshëm të fruta perimeve në Durrës, çdo qytetar merr për çdo blerje një qese plastmasi, duke bërë që deri në fund të ditës minimalisht çdo familje të ketë futur në shtëpi 5 deri në 10 qese të tilla.

Qytetarët e Durrësit e kanë mirëpritur vendimin e heqjes nga qarkullimi të qeseve plastike dhe zëvendësimin e tyre me çanta prej cope, të njohura ndryshe si trasta, por nga një vëzhgim i bërë nga DurrësLajm në treg janë të paktë ata që kanë marrë trasta nga shtëpia duke mos përdorur më qeset plastike.

Në Durrës, por edhe në qytete të tjera të vendit, funksionojnë disa fabrika të prodhimit të plastmasit dhe të qeseve të plastikës. Qeveria nuk dihet sa e “fortë” do të jetë përballë industrialistëve të plastikës, të cilët pritet të bëjnë gjithçka për të pezulluar vendimin e mos përdorimit të qeseve në Shqipëri.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kohët e fundit dy qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë kanë miratuar një marrëveshje, sipas së cilës të dy palët njohin patentat e zakons

   Mbi territorin e Shqipërisë reshjet do të vijojnë sot dhe nesër!

   Reforma në Drejtësi dhe konkretisht, procesi i rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve, ka bërë që dy gjykatat më të rëndë

Të tjera detaje janë zbardhur për ngjarjen e rëndë e ndodhur sot në Korçë ku një 3-vjeçar humbi jetën pasi i ra sipër një bombol.

   Krahas Planeve të Kontrollit “Tispol Gusht 2018”, Policia Rrugore e kryeqytetit ka kryer disa vëzhgime dhe monitorime në të gjitha rru

Pas ngjarjes së rëndë ku 42-vjeçarja Rudina Kishta, i vendosi flakën banesës së saj në Fier dhe më tentoi të mbyste vajzat binjake, janë

Ish-drejtori i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi paralajmëron se situata kriminale në Shqipëri është shumë delikate dhe e frikshme.

Pavarësisht se banorët e zonës pranë çerdhes në Ali Demi thonë se kanë dëgjuar një shpërthim dhe kanë parë flakë, drejtoresha e çerdhes t

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka forcuar dhe shtrënguar akoma më shumë masat dhe kontrollet, nëpërmjet monitorimeve dhe sinjalizimeve në

Komisioni i Pavarur i Kualifikimin, me trupë gjykuese të përbërë nga Firdes Shuli, Valbona Sanxhaktari dhe Roland Ilia, ka zbardhur vendi