Hëngrën lopën e mbytur nga kobra, 60 njerëz përfundojnë në spital

Postuar: 05/02/2018 - 17:18

Të paktën 60 banorë të një fshati në Afrikën e Jugut janë dërguar në spital pasi hëngrën nga mishi i një lope që u kafshua nga një kobër helmuese.

Banorët nga Mpoza pranë Tsolo në Kepin Lindor shfaqën simptoma si diarre, të vjella, dhimbje koke dhe dhimbje stomaku.

Kjo erdhi si pasojë e helmit vdekjeprurës të gjarprit, që ishte depozituar në mishin e lopës.

Deri tani 16 fëmijë janë dërguar në spital por nuk dihet ende nëse ndonjë prej të helmuarve është në rrezik për jetën.

Departamenti i shëndetësisë  u ka kërkuar njerëzve që të mos konsumojnë mishin e kafshëve të ngordhura që mund të gjejnë, pasi është shumë e rrezikshme për jetën e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Disa tifozë nga Meksika, kanë pushtuar rrjetet sociale për shkak të një ideje brilante me shokun e tyre. 

Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në Levekursen të Gjermanisë, ku një shqiptare 58-vjeçare ka lindur një djalë, shkruajnë mediat gjermane.

Vjola është një vajzë e re, e bukur por një aksident që i ka ndodhur në vitin 2010 i ka sjellë disa pasoja që i kanë zgjatur në kohë.

   Një analist special për televizionin “TVT” dhe radion “Brasil Actual” për të komentuar ndeshjet e Brazilit.

   Ky është momenti i pabesueshëm kur një stuhi filmohet papritmas duke “zbrazur” mijëra litra ujë në një liqen.

   Xhon Alite, ish-mafiozi shqiptaro-amerikan ka treguar historinë e jetës së tij në emisionin ‘Zonë e Lirë’ në Klan.

   I njohur si njëri ndër personat e afërt të familjes mafioze Gambino në SHBA, shqiptari John Alite ka folur këtë të premte në lidhje me

   Pak pas përfundimit të së takimit të radhës në botërorin Rusi 2018, Portugali-Spanjë, ka reaguar kryeministri Edi Rama.

   Një “vizitor” krejt i papritur është shfaqur këtë fundjave në brigjet e Vlorës.

   Megjithëse motrat nga Alabama, Mara Meighan dhe Jennifer Solis, nuk janë binjake, ato janë përfshirë në një ngjarje të tmerrshme “binj