Ja pse ju rrënqethet mishi kur dëgjoni muzikë

Postuar: 13/09/2017 - 08:49

Përjetimi i ndjenjave gjatë dëgjimit të muzikës është mjaft e rrallë dhe unike.Shumë njerëz përjetojnë rrënqethje mishi dhe më në fund është zbuluar arsyeja.

Matthew Sachs një ish-student në Harvard, ka studiuar individë që marrin dridhura nga muzika për të parë se si shkaktohet kjo ndjenjë.

Sipas tij, lidhja e trurit me muzikës pasqyron reagimet e njerëzve ndaj saj.

Sipas Oxford Academic, ai ka shtuar se njerëzit që kanë lidhje emocionale me muzikën arrijnë të përjetojnë ndjenja të tilla.

Studimi u krye në 20 studentë, ku 10 prej tyre pranuan se e përjetojnë dicka të tillë, ndërsa pjesa tjetër e mohoi. Prandaj kjo gjë ndodh rrallë dhe jo te të gjithë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një pamje e pazakontë e një qielli të kuqërremtë dhe dielli me pamje të kuqe është raportuar në disa vende të Anglisë.  

Thonë se përshtypja e parë që lëmë te një person është e duhura, prandaj ekzistojnë disa mënyra që ta bëni takimin tuaj të paharrueshëm.

Me formën e tij fantastike Lionel Messi ka qenë lideri i pasdiskutueshëm i Barcelonës në këtë fillim sezoni.

Një djalë 11 vjeç ka humbur jetën pasi është sulmuar nga qeni i familjes.

Ngjashmëria e një personi me një tjetër edhe pa pasur lidhje gjaku është e njohur, ndërsa në shumë raste madje ata që ngjajnë jetojnë mad

   Ish-banorja e Big Brother Tea Zhuli ka publikuar në rrjete sociale një foto në të cilën ka pozuar tërësisht nudo.

   Gjatë pasdites së sotme mbi qytetin e Durrësit ka fluturuar një objekt i çuditshëm.

   Nuk pranoi t’ia lidhnin sytë dhe i vështroi ngultas pjesëtarët e plutonit të ekzekutimit, që hapën zjarr ndaj saj 15 tetorin e vitit 1

   Milva Ekonomi, ish-ministre e Ekonomisë dhe Nora Malaj, deputete e LSI-së, të dyja deputete të qarkut të Durësit, janë kapur nga papar

   Ky është momenti kur dy hajdutë vjedhin për 60 sekonda një makinë BMW që kushton 50 mijë paund.