Të gjithë banorët e këtij fshati kanë këtë qëllim

Postuar: 22/02/2018 - 10:59

Një fshat në Spanjën veriperëndimore ka nisur një iniciativë të shëndetshme të stilit të jetesës duke synuar që 39.426 banorët të humbin 100 mijë kg brenda dy viteve.

Një dietë e shëndetshme, ushtrime të rregullta dhe kontrolle mjekësore përbëjnë bazën e programit, që duket se i gjithë komunitetin ndan qëllimin e njëjtë të humbjes së peshës në një mënyrë të shëndetshme.

Banorët do të ndjekin planet e përcaktuara nga qendrat shëndetësore lokale, ndërkohë që restorantet do ofrojnë menutë ushqimore të shëndetshme.

Carlos Piñeiro, mjeku i ngarkuar me projektin, tha për ‘Euronews’ se bashkësia ishte e fokusuar në dietën e shëndetshme më shumë se në humbjen e 100,000 kg.

Raporti i banorëve mbipeshë në komunën e Naronit është 6 nga 10 veta.

"Tek 10 vjeçarët, obeziteti është rritur dy herë dhe mbipesha pesë herë, gjë që rrit numrin e atyre që vuajnë nga sëmundje kronike. Ne duam ta korrigjojmë këtë", tha mjeku.

Plani, i cili u nis më 25 janar, ka për qëllim të dhurojë ekuivalentin e të gjitha kileve të humbura në ushqim në OJQ-në lokale Narona për Resurset e Solidaritetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një dhëndër i ri ka rënë në sy ditën e sotme me “batalionin” e makinave luksoze të markave më të shtrenjta dhe luksoze teksa merrte nusen

Andria Zafirakou, mësuese e artit dhe tekstilit nga shkolla e komunitetit Alperton në Brent, veriperëndim të Londrës, është vlerësuar si

Ajo sot është një ndër moderatoret më të pëlqyera të ekranit shqiptar, ndërsa prej rreth 10 vitesh ishte pjesë e televizionit “Top Channe

Kur vjen puna te syzet e diellit zakonisht bëhemi shumë tekanjozë.

Historia me të cilën u mbyll programi “Dua të të bëj të lumtur” këtë të shtunë, kishte në qendër të vëmendjes një nuse… Flora kish ardhur

   Ka mbaruar… Supermodelja Alessandra Ambrosio dhe Jamie Mazur i kanë dhënë fund lidhjes 10-vjeçare.

   Votimja kishte zgjedhur programin “Dua të të bëj të lumtur” për të rrëfyer historinë e dashurisë së saj.

“Bugatti Chiron” është një makinë unike për çdo blerës dhe mund të personalizohet me elemente të dallueshme të ndryshme për këdo që e ble

Restoranti i parë nënujor në Europë do të hapet në fillim të vitit 2019 në Lindesnes, në jug të Norvegjisë.