Lideri serb deklaratë të fortë: Vuçiç e di se e ka humbur Kosovën

Postuar: 20/05/2018 - 11:10

   Ish-ministri i jashtëm i Serbisë dhe tashmë lider i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe, Vuk Drashkoviq po i përkrah deklarimet e Presidentit serb Aleksandar Vuçiq se dëshiron ta zgjidhë problemin me Kosovën.

Duke iu referuar deklarimeve të tij në Samitin e Sofjes, Drashkoviq thotë se Vuçiq po i paraqet qëndrimet reale për Kosovën pasi e di se e ka humbur atë, njofton Klan Kosova.

Kështu shkruan Danas, në një artikull në të cilin është intervistuar ish-ministri i jashtëm serb Vuk Drashkoviq.

"Vuçiq na e kujton me kujdes, pasi e di edhe ai se Kosova është e humbur, kjo është një luftë që ne e kemi nënshkruar, pra nuk ka shtet të Serbisë në Kosovë. Vendosi edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë se ky vendim nuk është në kundërshtim me Kartën e Kombeve të Bashkuara”.

Drashkoviq ka theksuar se qëndrimi i tij kundër referendumit për Kosovën është pasi serbët nuk po i njohin faktet dhe po e cilësojnë Kosovën pjesë të Serbisë.

”Kjo duhet të shmanget pasi njerëzit nuk e dinë aspak pra, nuk i njohin faktet. Njerëzit mendojnë se Kosova është pjesë integrale e Serbisë”.

Saktësisht duke kërkuar për një zgjidhje me Kosovën, Presidenti serb Aleksandar Vuçiq së fundi ka zhvilluar vizita në Gjermani, Turqi e Rusi, njofton Klan Kosova.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Një tragjedi është shkaktuar në një familje në Maqedoni pasi në banesë ka rënë zjarr, çka i ka marrë jetën tre vogëlushëve në komunën Ve

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ratifikoi sot marrëveshjen me Greqinë për emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, me 69 vota pr

   Projektligji për marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë u miratua nga Komisioni për Çështje Evropiane në Kuvend, duke i hapur rrugë k

Kuvendi maqedonas miratoi propozim ligjin për marrëveshjen për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Policia greke ka arrestuar deputetin e Agimit të Artë, Kostas Barbarousis.

Bilanc negativ nga protesta e djeshme në Manastir të Shkupit, për emrin e ri të Maqedonisë.

Është nënshkruar marrëveshja historike për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Nga pala e Shkupit, përfaqësues që nënshkruajti ishte mini

Maqedonia dhe Greqia sot nënshkruajnë marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit.

Maqedonia dhe Greqia të dielën nënshkruajnë marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit.

   Këshilli i Shoqatës Europiane të Universiteteve në një takim të mbajtur në Bruksel, e pranoi aplikimin e UNS për anëtarësim të plotë n