Pajisja që identifikon sëmundjen e kancerit në fazën fillestare

Postuar: 20/01/2018 - 09:36

   Një hap para për mjekësinë. Shkencëtarët kanë krijuar një pajisje që mund të identifikojë sëmundjen e kancerit në fazë fillestare.  Nëpërmjet saj, pas kryerjes së analizave të gjakut, mund të identifikohen 8 lloje tumoresh, shumë kohë para se të shfaqen simptomat e tyre.

Ky zbulim do të ndihmojë pacientët të kurohen që në fazat e para.

Pajisja e quajtur “cancer seek” është krijuar nga shkencëtarët e Universitetit Johns Hopkins. Ata testuan rreth 1 mijë pacientë, nga ku në 70 përqind të rasteve, u identifikuan sëmundjet e rënda që në fazë të hershme.

Sipas shkencëtarëve, kanceri në mitër ishte më i lehti për t’u zbuluar, i ndjekur nga kanceri i mëlçisë, stomakut, pankreasit, ezofagut, i mushkërive dhe i gjirit.

Testimi nëpërmjët “cancer seek” kërkon për 16 mutacione gjenetike dhe 8 lloje proteinash, të cilat shfaqen në momentin që një person ka kancer.

Çmimi për kryerjen e një testi për pacient mendohet të jetë rreth 500 dollarë. /klanplus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë shëndetin e një personi.

Humbja e peshës varet nga disa faktorë mes të cilëve mosha, aktiviteti i metabolizmit dhe stili i jetës.

Një studim kryer në mbi gjysmë milioni njerëz në Kinë, sugjeron se një vezë në ditë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Të kesh një bark të sheshtë e të tonifikuar është një ambicie e madhe për ata që ndjekin një plan ushqimi për të humbur peshë.

Shumica prej nesh e dimë për yndyrat esenciale omega 3 dhe omega 6 që na ofrojnë peshqit.

Aprovohet në SHBA medikamenti i parë që parandalon migrenën.

Flokë të butë, të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm… vaj ulliri dhe të verdhë veze.

   Një buzëqeshje e bardhë mund të tregojë çdo person tërheqës, të shëndetshëm dhe të ri.

Çaji jeshil është pa dyshim një nga aleatët më të mirë për dobësim.

Për ata që kanë probleme me peshën dhe kanë frikë se çfarëdo të konsumojnë iua shton atë, ekzistojnë disa ushqime që bëjnë për ta.